Japonská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku pokračovala v růstu, její tempo však zpomalilo. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o jedno procento, zatímco ve třetím čtvrtletí růst činil 1,4 procenta, uvedla v pondělí japonská vláda.

Růst mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 1,1 procenta. Třetí největší ekonomika světa nicméně rostla už čtvrté čtvrtletí za sebou.

Export podpořil slabší kurz japonského jenu. Slabá soukromá spotřeba ale společně s protekcionistickými tendencemi ve Spojených státech vyvolává pochybnosti ohledně udržitelnosti hospodářského oživení v Japonsku.

Japonský ministr pro hospodářskou a fiskální politiku Nobuteru Išihara sice předpověděl, že oživení bude pokračovat, zároveň však poukázal na nejistotu ohledně vývoje světové ekonomiky i na výkyvy na finančních trzích.

Americký prezident Donald Trump během volební kampaně Japonsko obvinil, že úmyslně oslabuje svou měnu, aby získalo konkurenční výhody. Na konci minulého týdne se Trump sešel s japonským premiérem Šinzóem Abem, a přestože se schůzka nesla v přátelském duchu, nerozptýlila obavy z protekcionistických kroků USA.

"Nemyslím si, že by tento summit byl známkou změny Trumpova postoje k vyjednávání s obchodními partnery," uvedl analytik Jošimasa Marujama ze společnosti SMBC Nikko Securities.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru