Česká národní banka (ČNB) bude nadále provádět devizové intervence nejméně do konce prvního čtvrtletí. Nic se tak nemění na prohlášení bankovní rady ČNB z počátku února. Na tiskové konferenci po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

"Nic se nemění na tom, co jsme sdělili na posledním měnovém zasedání, že ten závazek trvá i nadále a budeme tak činit nejméně do konce prvního čtvrtletí. A podle dalšího vývoje situace rozhodneme o jeho ukončení," uvedl guvernér.

Bankovní rada ČNB na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Lednová inflace překonala očekávání analytiků i odhady ČNB, takže může podle ekonomů znamenat rychlejší ukončení kurzového závazku centrální banky v průběhu druhého čtvrtletí 2017. Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. ČNB podmiňovala ukončení režimu kurzového závazku inflací stabilně poblíž dvouprocentního cíle.

"Pokud jde o devizové intervence, musím říci, že hlavní cíl byl splněn, Česko se vyhnulo deflaci. Kdybychom se jí nevyhnuli, mohlo to přinést další negativní efekty," zhodnotil výsledky více než tří let umělého oslabování koruny premiér.

Sobotka zároveň ocenil dobrou spolupráci mezi vládou a ČNB. "Jsem přesvědčen, že je to ve prospěch stability finančního sektoru i obyvatel země," uvedl premiér. Dodal, že český finanční sektor je tradičně stabilní a nečelí žádným hrozbám.

S Rusnokem pak debatovali také o výhledu ČNB na další vývoj ekonomiky. "Jsem rád, že se počítá se stabilním růstem," uvedl premiér. ČNB v nové únorové prognóze počítá v letošním i příštím roce s růstem ekonomiky o 2,8 procenta. Podle Sobotky může k budoucímu růstu ekonomiky přispět také vláda. "Důležité je podpořit čerpání evropských fondů a obecně investic vlády," řekl premiér.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/euro. Od té doby do konce roku 2016 nakoupila eura za 900 miliard korun. Lednové intervence ČNB byly proti posilující koruně podle odhadu analytika Generali Investments Radomíra Jáče rekordní a činily bezmála dalších 405 miliard korun.

Rusnok dnes uvedl, že ČNB tak má v současnosti mnohem větší objem devizových rezerv než v minulosti, a proto připravuje novou strategii, jak s nimi naložit.

O tom, kdy přesně devizové intervence skončí, bude rozhodovat obměněná bankovní rada ČNB. Jejími novými členy se v pondělí stali Oldřich Dědek a Marek Mora, které na konci ledna jmenoval prezident Miloš Zeman. V sedmičlenné radě nahradili Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala.