Pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) ve středu přiznal, že hlavní město neumí spravovat vlastní firmy. Radního na to upozornil audit firmy Ernst Young. Největší problém vidí v tom, že do firem není moc vidět a nedaří se z nich získávat informace. Problém s řízením městských společností má podle Procházky vyřešit nový holding, jehož vznik se připravuje.

"Díky velkému auditu víme, že Praha špatně spravuje své firmy. Brzy dáme radě a zastupitelstvu manažerské shrnutí a postup, jak to zlepšit," řekl před novináři Procházka, který do funkce nastoupil před necelým rokem, v květnu 2016. Nový holding pod sebe podle radního stáhne všechny firmy, které pak má řídit centrálně a efektivněji.

Město se tak nemůže třeba dostat k některým informacím ze svých společností. "Potřebujeme více vidět do těch společností, což má zlepšit právě ten holding. Je to i doporučení právě i zmíněného auditu, abychom je mohli přímočařeji řídit," řekl Aktuálně.cz Procházka s tím, že město nemůže v současnosti ani přímo úkolovat své společnosti a to chce také změnit.

"Mělo by to i výrazně zlepšit finanční situaci, protože nám to umožní využívat zisky z těch společností okamžitě a nečekat na dividendu," slibuje si radní pro majetek a dodává, že nyní řeší, které firmy mají v první fázi vstoupit do připravovaného holdingu.

Mezi prvními má být Pražská plynárenská, Pražské služby, PVS a Kolektory. "Zatím diskutujeme, jestli tam zařadit Dopravní podnik nebo TSK, v prvním kroku bychom je tam asi neměli posouvat," uzavřel Procházka s tím, že Dopravní podnik by nejprve měl projít restrukturalizací.

V dozorčí radě holdingu podle něj mají v budoucnu sedět zástupci rady hlavního město a zástupci všech společností.

Kromě toho se Praha chystá do poloviny roku vyměnit svůj podíl v Pražské teplárenské, za což získá sto procent v Pražských službách, kam spadá i spalovna Malešice.

"Nyní máme 20 procent v Pražské teplárenské a naproti tomu máme 80 procent v Pražských službách," říká Procházka s tím, že v teplárenské nemá město mnoho šancí něco prosadit. "Naopak v Pražských službách, kde je i spalovna, která je pro město strategická, chceme získat sto procent," uzavřel. V současnosti město oceňuje hodnotu společností.