Podnikatel Daniel Křetínský se stal většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Firmu opouští podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Křetínský tak nyní drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH. Řekl to mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Již dříve EPH sdělil, že Tkáč může za své akcie získat v přepočtu až 74 miliard korun. Firma v pátek oznámila, že fond australské banky Macquarie získal podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě holdingu.

EPH je energetická skupina, která sdružuje desítky společností v Česku i cizině. V roce 2015 činily konsolidované tržby EPH 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun). Plány na změnu vlastnické struktury zveřejnil holding loni v říjnu. Transakce se uskuteční ve dvou krocích, v závěrečném vypořádání mezi Křetínským a Tkáčem společnost Milees Limited, kterou Tkáč ovládá, prodá všechny svoje akcie v holdingu. Získá za to 1,75 až 2,75 miliardy eur (v přepočtu až 74 miliard korun). Výsledná částka bude odrážet růst hodnoty EPH v příštích letech.

Doposud vlastnili Křetínský a Tkáč shodně každý 37 procent akcií holdingu a zbylý podíl investoři spojení s J&T.

Do dceřiné společnosti EPH vstoupili Australané

Investiční fond australské banky Macquarie získal podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě EPH. Holdingu zůstane 69 procent i manažerská kontrola v EPIF. V pátek to oznámil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cena transakce nebyla zveřejněna. Hlavními akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Holding již dříve oznámil, že po vstupu fondu Macquarie do EPIF se má majoritním vlastníkem EPH stát Křetínský. Peníze z transakce by měly sloužit mimo jiné k vyplacení ostatních podílníků v holdingu.

Na prodeji podílu v EPIF se holding dohodl již dříve s investory zastupovanými společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Obchod byl oznámen loni v říjnu, k jeho dokončení bylo ale podle EPH potřeba schválení antimonopolních úřadů. Dohodu s MIRA tak holding vypořádal až v pátek.

V říjnu minulého roku také holding oznámil, že po dokončení prodeje podílu v EPIF opustí holding Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Majoritním vlastníkem EPH se poté stane Křetínský, kterému bude patřit 94 procent akcií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru