Výběr nového šéfa národního podniku Budějovický Budvar postoupil do další fáze. Uchazeči o prestižní post v jednom z nejslavnějších českých pivovarů, jenž kvůli známkoprávním problémům zůstává ve vlastnictví státu, se budou prezentovat před výběrovou komisí.

Jak na dotaz HN uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková, komise se sešla už v pondělí a ve své práci bude pokračovat během středečního dne. Na programu má pohovory s jednotlivými zájemci. Do užšího finále se původně dostalo deset uchazečů, dva si to ale nakonec rozmysleli, tudíž se této části soutěže zúčastní jen osm manažerů.

Z výsledků pohovorů má být na základě konsenzu komisařů sestaven "shortlist" s maximálně třemi kandidáty. Závěrečné rozhodnutí bude na ministru Marianu Jurečkovi. Určený vítěz nahradí dlouholetého šéfa Budvaru Jiřího Bočka, jenž na konci loňského roku po čtvrtstoletí ve funkci rezignoval kvůli závažné nemoci.

Lidé z Budvaru i externisté
O tom, kdo by měl mezi zmíněnou osmičkou manažerů být, se zatím jen spekuluje. Ministerstvo ani údajní kandidáti se k věci nevyjadřují.

Největší šance se ale dávají lidem přímo z pivovaru. Zdroje HN obeznámené s děním v Budvaru uvádějí, že se o post zajímá Petr Žáček, dlouholetý ekonomický ředitel národního podniku, který byl pověřen řízením po Bočkově rezignaci a svou účast už dříve nevyloučil. Na seznamu by měl být i jeho jmenovec Jaromír Žáček, člen dozorčí rady Budvaru a někdejší manažer Plzeňského Prazdroje.

Vedle lidí působících v pivovaru se ale mluví i o některých "externistech". Třeba o Zdeňku Radilovi, bývalém dlouholetém šéfovi a zakladateli skupiny Pivovary Lobkowicz, kterou získala čínská CEFC. Radil ani po urgencích na telefonáty a otázky HN zaslané formou SMS nereagoval.

V byznysových kruzích se objevila také informace, že se do soutěže přihlásil jeden ze dvou synů Vlastislava Břízy, majitele českobudějovické firmy Koh-I-Noor Hardtmuth. Ta to však důrazně odmítla. "Pravda je, že jsme také zachytili podobné spekulace, ale mohu vás na 350 procent ujistit, že je to naprostý nesmysl," říká mluvčí Kohinooru Martin Doležal.

Pětice komisařů a Brázdova agentura
Jak už ministerstvo zemědělství dříve uvedlo, ve výběrové komisi zasedá vedle bývalého ředitele Bočka také bankéř a ekonom Pavel Kysilka, šéf společnosti EGAP Jan Procházka, náměstek ministra zemědělství Zdeněk Adamec a Karel Melzoch, rektor pražské Vysoké školy chemicko-technologické.

Celé výběrové řízení organizuje personální agentura Constellation, jejímž vlastníkem je Jan Brázda, viceprezidet Americké obchodní komory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist