Slova prezidenta o tom, že by intervence mohly skončit "možná dříve, než se nadějeme", spekulanty nechala v klidu. Objem březnových intervencí je přesto masivní, podle odhadů ekonomů dosáhly už přibližně 300 miliard korun.

Od počátku roku tak jde celkem o 900 miliard korun, které musela ČNB použít k nákupu eur, pokud neměla koruna posílit a porušit tak kurzový závazek. Udržet kurz koruny k euru slabší než 27 korun za euro se snaží centrální banka už od listopadu roku 2013. O enormním množství eur proudících do Česka svědčí i fakt, že letošní objem intervencí už je větší než za celé období let 2013 až 2016.

S uvolněním koruny raději počkejme

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl je jedním z nejviditelnějších obhájců umělého oslabování koruny. Nyní by si přál její pozdější uvolnění. "Bylo by to bezpečnější pro hladký průběh manévru," říká.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera ČNB v posledních dnech směnila za eura v průměru 30 miliard korun denně. "Pondělní komentář prezidenta Zemana dle dosavadních čísel k nadměrnému zvýšení intervencí nevedl," říká Seidler. Naráží tak na pondělní výroky Miloše Zemana, který tvrdil, že mu guvernér ČNB Jiří Rusnok řekl, že k ukončení intervencí může dojít "možná dříve, než se nadějeme".

ČNB musí být na devizových trzích přítomna zejména kvůli zájmu zahraničních spekulantů. Ti nakupují českou měnu v očekávání, že vůči euru po ukončení kurzového závazku posílí a oni na pohybu kurzu vydělají. Kromě spekulantů je kurzový závazek ČNB pod tlakem také kvůli zajišťovacím operacím exportérů, kteří si zajišťují své příjmy v eurech, aby je nepoškodilo pravděpodobné posílení koruny.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.