Slova prezidenta o tom, že by intervence mohly skončit "možná dříve, než se nadějeme", spekulanty nechala v klidu. Objem březnových intervencí je přesto masivní, podle odhadů ekonomů dosáhly už přibližně 300 miliard korun.

Od počátku roku tak jde celkem o 900 miliard korun, které musela ČNB použít k nákupu eur, pokud neměla koruna posílit a porušit tak kurzový závazek. Udržet kurz koruny k euru slabší než 27 korun za euro se snaží centrální banka už od listopadu roku 2013. O enormním množství eur proudících do Česka svědčí i fakt, že letošní objem intervencí už je větší než za celé období let 2013 až 2016.

S uvolněním koruny raději počkejme

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl je jedním z nejviditelnějších obhájců umělého oslabování koruny. Nyní by si přál její pozdější uvolnění. "Bylo by to bezpečnější pro hladký průběh manévru," říká.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera ČNB v posledních dnech směnila za eura v průměru 30 miliard korun denně. "Pondělní komentář prezidenta Zemana dle dosavadních čísel k nadměrnému zvýšení intervencí nevedl," říká Seidler. Naráží tak na pondělní výroky Miloše Zemana, který tvrdil, že mu guvernér ČNB Jiří Rusnok řekl, že k ukončení intervencí může dojít "možná dříve, než se nadějeme".

ČNB musí být na devizových trzích přítomna zejména kvůli zájmu zahraničních spekulantů. Ti nakupují českou měnu v očekávání, že vůči euru po ukončení kurzového závazku posílí a oni na pohybu kurzu vydělají. Kromě spekulantů je kurzový závazek ČNB pod tlakem také kvůli zajišťovacím operacím exportérů, kteří si zajišťují své příjmy v eurech, aby je nepoškodilo pravděpodobné posílení koruny.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.