Jan Zadák řídil několik let celosvětový obchod a podnikové služby pro společnost Hewlett-Packard. V prosinci minulého roku v mezinárodní technologické firmě skončil. "Byl správný čas na změnu," říká muž, který pro HP pracoval dohromady dvacet let. Nyní se věnuje investicím, zajímá se především o start-upy.

"Měl jsem možnost pracovat s množstvím chytrých a schopných lidí, se zákazníky po celém světě, se špičkovými technologiemi, poznat, co to je řídit technologický byznys, softwarový byznys a byznys se službami na všech kontinentech," popisuje Zadák, co mu velká korporace dala. Zároveň ale říká, že práce na vrcholové pozici byla nesmírně náročná. "Neustále cestujete, pracujete 80, ale i 100 hodin týdně včetně většiny víkendů a každé tři měsíce se od vás očekává splnění plánu," popisuje. Ačkoliv pracoval po celém světě, nikdy se do sídla HP v Kalifornii neodstěhoval a s rodinou stále žije v Praze.

Jan Zadák (52)

Zadák začal svou kariéru v IT v devadesátých letech ve společnosti Olivetti.

V roce 1997 nastoupil do Compaq Computer Corporation, kde postupně zastával různé vedoucí manažerské pozice, nejprve na tuzemském trhu a později i na úrovni regionu střední a východní Evropy.

V roce 2001 se stal jejím generálním ředitelem v Česku a následně firmu koupila HP. Tam byl například generálním ředitelem pro Evropu, Střední východ a Afriku (region EMEA), výkonným ředitelem pro celosvětový obchod nebo prezidentem pro podnikové služby EMEA.

Je mu 52 let a má dvě dospělé dcery, s rodinou žije v Praze.

Start-upům chybí byznysplán

Od ledna se Zadák začal věnovat privátním investicím v Česku a také předává své zkušenosti na workshopech. "Vidím to jako jednu z možností, jak "splatit dluh" republice, rád bych pomohl co nejvíce lidem se úspěšně rozvíjet. Motivuje mě možnost pomoci lidem otevřít nové možnosti, poskytnout jim nový náhled na svět a dát impulz do dalšího rozvoje," popisuje Zadák. Učení ho bavilo už při doktorandském studiu na ČVUT a v Erlangenu-Norimeberku, přednášel ale i při práci v Compaqu a HP.

Za tři měsíce prozkoumávání české startupové scény investor říká, že ho zaujaly tři mladé firmy v oblasti bezpečnosti dat, cloudu a digitálního marketingu. Zatím do nich ale ještě neinvestoval. "Myslím, že máme v zemi celou řadu velmi šikovných lidí, tak věřím, že se mi podaří napomoci rozvoji naší technologické a startupové komunity," říká Zadák s tím, že ho zajímají všechny oblasti, které se točí kolem technologických inovací.

Přiznává, že ho překvapilo, že české start-upy nemají ekonomické povědomí a základní byznysplány. "Chybí jim ekonomický smysl řízení rozvoje, definice cílů, jednoznačných rozhodnutí… Je to takové chaotické. Nemá to ekonomickou kvalitu, kterou bych očekával," vysvětluje Zadák. Rovněž podle něj start-upy podceňují vybudování technologických platforem svého podnikání a chybí jim znalost zahraničních trhů. "Řešením je lepší vzdělání," tvrdí.

Ideálně by podle něj start-up měl mít jasno v produktu či službě, se kterou se chce prosadit, a vědět, kde a komu je chce nabídnout. "Měl by jasně a stručně definovat, jak a proč se bude odlišovat od konkurence, k jakým ekonomickým výsledků to povede a v jakém čase a co k tomu bude potřebovat," uzavírá Zadák.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist