Mobilní operátoři pomalu začínají reagovat na požadavky Čechů, kteří chtějí levnější data do svých mobilních telefonů. T-Mobile představil nové tarify s větší porcí dat.

Za 499 korun T-Mobile nově nabízí tarif Mobil S s neomezeným voláním a SMS a 500 MB dat. Druhou variantou za stejnou cenu je tarif Mobil Data s 10 GB. Volání ale přijde na 3,5 koruny za minutu a SMS na 1,50 koruny. Nový neomezený tarif Mobil M za 799 korun bude mít neomezené volání a SMS se 4 GB dat. To je navýšení o 2,5 GB proti předchozí nabídce a zároveň zdražení o 50 korun.

Konkurenční O2 i Vodafone zatím zůstávají na ceně 749 korun za neomezený tarif s 1,5 GB dat. Zdali budou na novou nabídku od T-Mobile nějak reagovat, říci zatím nechtějí. "Naši nabídku produktů, která je výrazně širší než u konkurence, průběžně zlepšujeme a měníme v souladu s dlouhodobým plánem. O uvedení novinek v naší nabídce zákazníky včas informujeme," reagovala například Lucie Pecháčková, tisková mluvčí O2. Když před čtyřmi lety Telefónica (dnešní O2) přišla s neomezeným tarifem za 749 korun, oba konkurenti na to bezprostředně reagovali a její nabídku vyrovnali.

Všechny výše uvedené ceny v nové nabídce T-Mobile platí při podpisu smlouvy na dva roky. Bez závazku jsou tarify o 150 korun dražší. Nevyčerpaná data se nepřevádějí do dalšího měsíce. Pro náročné zákazníky T-Mobile představil ještě další tarify s neomezeným voláním a SMS s vyšším datovým limitem: Mobil L je za 999 Kč s 8 GB dat, XL za 1499 Kč s 16 GB a XXL za 2499 Kč s 60 GB dat.

"Chceme inovovat oblast mobilních tarifů. Jde nejen o dostupnost hlasových, ale také datových služeb. To všechno nabízí naše nová nabídka tarifů," řekl k nabídce výkonný ředitel segmentu T-Mobile Dušan Švalek.

Podle kritiků mohl jít T-Mobile rozhodně dále. "Dnes představené ceny společností T-Mobile jsou stále o 20 procent vyšší, než je průměr EU. Proti drahým nabídkám budeme bojovat, dokud se nezmění," komentoval představený ceník Svatopluk Bártík, který založil spotřebitelské sdružení Telefonující.

Česko má téměř nejdražší mobilní internet z celé Evropské unie. Zatímco v Polsku stojí 1 GB kolem osmi korun, v Česku je cena až patnáctkrát vyšší. A tak se stal mobilní internet i politickým tématem, kvůli němuž musel skončil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Kvůli drahým datům je tak na operátory vyvíjen tlak od politiků a spotřebitelských organizací. Že by měl nátlak něco společného s obměnou nabídky T-Mobile ale Švalek odmítl. "Není to reakce na mediální tlak. Na nové nabídce jsme začali pracovat už před několika měsíci. Chceme posunout vývoj na mobilním trhu v Česku," tvrdí. Tarify prý firma připravovala podle potřeb zákazníků.

První nesmělý krok v nabídce tarifů už učinil i Vodafone. Ten začátkem února "přifoukl" svůj neomezený rodinný balíček Red+ ze dvou na 42 GB. Čtyřčlenná rodina za něj zaplatí 2499 korun, to je 625 korun na jednoho. Nabídka však cílí pouze na rodiny, a není tak pro každého.

Jinou cestou se vydalo konkurenční O2 se svým tarifem Start. Na webu v březnovém ceníku ho sice operátor má, ale pro běžného zákazníka je velmi složité se k němu proklikat. Balíček není neomezený, a tak je třeba si hlídat provolané minuty a zaslané SMS. Zato ale 3 GB mobilního internetu bez úvazku nabízí za necelých 840 korun.