Realitní skupina CPI Property Group, za kterou stojí český miliardář Radovan Vítek, koupila celkem 11 komerčních nemovitostí, které spravovaly fondy společnosti CBRE Global Investors. Za balík budov v Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku zaplatila celkem 650 milionů eur (asi 17,6 miliardy korun). Informaci zveřejnila sama společnost CPI ve sdělení investorům.

V Česku se prodej týká obchodních center Olympia Plzeň a Nisa Liberec a centra Zlatý Anděl v Praze na Smíchově.

Co CPI koupilo

Obchodní centra: 

 • Obchodní centrum Olympia Plzeň
 • Obchodní centrum Nisa Liberec
 • Ogrody shopping centre (Elblag, Polsko)
 • Felicia shopping centre (Jasy, Rumunsko)
 • Polus shopping centre (Budapešť, Maďarsko)
 • Campona shopping centre (Budapešť, Maďarsko)

Obchodní a  administrativní centra:

 • Zlatý Anděl (Praha)
 • Andrássy Complex (Budapešť, Maďarsko)

Hypermarkety:

 • Interspar (Zalaegerszeg, Maďarsko)
 • Interspar (Nyiregyhaza, Maďarsko)

Retail parky:

 • Retail Park Plzeň, v sousedství Obchodního centra Olympia

Společnost CPI si na akvizici půjčila od bank celkem 440 milionů eur, zbytek pokryje z vlastních zdrojů. 

"Na současném vysoce konkurenčním trhu se nám podařilo vyhrát výběrové řízení, dohodnout se na financování s významnými bankami a během šesti měsíců projít akvizičním procesem," řekl Martin Němeček, generální ředitel CPI Group Property.

Celková plocha získaných nemovitostí je 265 tisíc metrů čtverečních, čímž CPI více než zdvojnásobí rozsah svých nákupních center. 

"Získané portfolio zvýšilo celkový počet našich nákupních center na 20 s rozlohou přibližně 430 tisíc metrů čtverečních. Jsme velmi dobře připraveni integrovat nová aktiva pod naši správu a podle naší strategie zlepšit jejich provoz tak, aby byla dlouhodobě konkurenceschopná," uvedl Tomáš Salajka, ředitel akvizic, obchodu a správy aktiv CPI Property Group.

Skupina CPI již v posledních dvou letech nakoupila několik maloobchodních center. Loni získala nákupní dům Bondy v Mladé Boleslavi a o rok dříve získala i Futurum v Kolíně.

CBRE Global Investors je přední světová investiční společnost, která se v oblasti nemovitostí specializuje na maloobchod, zároveň ale vlastní portfolio kancelářských budov a logistických parků. Majetek americká skupina spravuje prostřednictvím fondů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru