Bankovní rada České národní banky pokračuje v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz slabší než 27 korun za euro. Rada zároveň na svém čtvrtečním zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby na minimech. Koruna v reakci oslabila až o půl procenta na 27,14 korun za euro, což je nejníže od loňského června. Režim devizových intervencí trvá přes tři roky, ČNB jej zahájila v listopadu 2013. S koncem března však vyprší takzvaný tvrdý závazek centrální banky, tedy slib, že před koncem prvního čtvrtletí nepřestane měnu uměle oslabovat.

Zatímco dosud Bankovní rada ČNB uváděla jako pravděpodobný termín ukončení intervencí polovinu letošního roku, po čtvrtečním zasedání ČNB už žádný pravděpodobný termín nejmenovala. Guvernér centrální banky Jiří Rusnok potvrdil, že šlo o záměr.

"Ano ta změna je logická. Během několika málo hodin skončí takzvaný tvrdý závazek. Jeho uplynutím už bude na nás jak s kurzovým závazkem naložit a v jakém časovém horizontu. Nyní už nemáme už žádnou indikaci a nebudeme komunikovat žádné pravděpodobnostní zóny a scénáře. Jednoduše řečeno, konec intervencí může nastat kdykoli po uplynutí tvrdého závazku," řekl Rusnok. Potvrdil, že do hodiny poté, co ČNB rozhodnutí o ukončení intervencí učiní, bude o něm informovat veřejnost.

"Dnešní tisková konference naznačuje, že konec kurzového závazku může přijít skutečně velmi brzo," uvedl ve čtvrtek hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Čtvrteční kurz koruny k euru:

image 2

Zdroj: Reuters

O ukončení intervencí bankovní rada podle guvernéra ve čtvrtek nehlasovala, nicméně o jeho načasování její členové diskutovali. Základní podmínkou pro opuštění kurzového závazku podle Rusnoka zůstává udržitelné plnění dvouprocentního inflačního cíle ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2018, což je nyní časový horizont, na který ČNB svojí měnovou politikou cílí.

Guvernér zároveň okomentoval zrychlující inflaci, která v únoru dosáhla 2,5 procenta a překonala tak prognózu ČNB o čtyři desetiny procentního bodu. "Krátkodobý nárůst inflace nad cíl jsme předpokládali již při samotném zavedení kurzového závazku v roce 2013, předvídala ho i stávající prognóza. Oproti očekávání k němu ale došlo o něco dříve a ve větší míře," řekl Rusnok.

Česká měna v reakci na čtvrteční rozhodnutí centrální banky oslabila na nejnižší úrovně od loňského června. Dosud držela těsně u 27 korun za euro, ve čtvrtek odpoledne se dostala až o půl procenta níže. Podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala je důvodem zřejmě prodej korun spekulanty, kteří čekali konec intervencí už ve čtvrtek. "Někteří investoři, kteří spekulovali na konec kurzového závazku už na tomto zasedání, zřejmě své koruny prodávají zpět do eur, což vede ke ztrátám české měny. Držet koruny a vyčkávat na další kroky ČNB je totiž pro zahraniční investory velmi nákladné," myslí si Dřímal.

Analytici většinou očekávají, že centrální banka ukončí kurzový závazek během dubna. "Podle našeho očekávání dojde k odstranění závazku v následujících šesti týdnech, když jako nejzazší možnost předpokládáme pravidelné měnověpolitické zasedání 4. května," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Přestože je podle něj takzvaný tvrdý závazek ČNB u konce, neočekává, že se něco změní na rétorice národní banky. "Nezbývá jí totiž nic jiného. Odložení pravděpodobného exitu by nepůsobilo důvěryhodně, zatímco očekávání dřívějšího exitu by nalákalo další spekulativní kapitál," upozornil.

Investiční stratég Raiffeisenbank Michal Brožka očekává konec kurzového závazku v průběhu druhého čtvrtletí, pravděpodobně během obchodního dne. "Je možné, že ČNB bude vyčkávat na další data z ekonomiky, jako například inflaci 10. dubna, a také na úpravu prognózy. Stejně tak je možné, že v bankovní radě převáží názor, že už není na co čekat, a exit přijde v řádu několika málo dnů," uvedl.

Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 korun za euro". Takovému posílení ČNB brání prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechává kurz pohybovat podle nabídky a poptávky trhu. Centrální bankéři zároveň zopakovali, že ČNB bude připravena po opuštění intervencí připravena zmírňovat případné nadměrné výkyvy kurzu koruny.

Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro na počátku listopadu 2013. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu.

Analytici odhadují, že bankovní rada ČNB by mohla intervence ukončit v dubnu. Podle hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka budou následující týdny plné nejistoty, kdy přijde okamžik ukončení kurzového závazku. "Podmínky pro konec intervencí už jsou splněny, nyní půjde především o strategii vůči devizovému trhu," uvedl již dříve.

Měnového zasedání se ve čtvrtek zúčastnilo všech sedm členů bankovní rady.

Intervence ČNB
Zdroje: ČNB, odhady analytiků

* - objem intervencí za březen není konečný a může se změnit