Ekonomicky nejsilnějším regionem Evropské unie je Vnitřní Londýn-Západ. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné statistiky Eurostatu za rok 2015. Ta porovnává 276 územních jednotek nazvaných NUTS2 podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele.
Inner London-West vede tabulku s obrovským náskokem před ostatními. Výkon tamní ekonomiky dosahuje téměř šestinásobku (580 procent) unijního průměru. Druhé skončilo Lucembursko s 264 procenty a třetí Hamburk s 206 procenty.
Praha se dělí o šesté místo spolu s německým Horním Bavorskem, tedy regionem tvořeným Mnichovem a širším okolím. Ještě o jednu příčku lépe je na tom Bratislavský kraj na Slovensku.
Londýnský i lucemburský HDP na osobu je vyšší i díky tomu, že na relativně malém prostoru pracuje mnoho lidí ze sousedních regionů. Ti sice přispívají k tvorbě tamního HDP, který se pak ale při rozpočítání na osobu dělí jen mezi tamní občany – tedy menší počet osob, než jej vytváří.
Celkem dvacet regionů má HDP na obyvatele alespoň o polovinu vyšší než je průměr Evropské unie. Pět z nich najdeme v Německu, čtyři ve Velké Británii, dva v Nizozemsku a Rakousku. Jednoho zástupce mají v této nejsilnější skupině Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Lucembursko, Slovensko a Švédsko.
S výjimkou Prahy (178 procent unijního průměru) nedosáhl žádný z tuzemských regionů alespoň průměru EU. Nejlépe dopadly střední Čechy a jihovýchod (tvořený Jihomoravským krajem a Vysočinou) s 81 procenty. Následují regiony jihozápad (Jihočeský a Plzeňský kraj) – 77 procent a střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj ) – 73 procent.
Tuzemský region severovýchod (Královéhradecký a Pardubický kraj) spolu s Moravskoslezskem dosahují na 72 procent průměru EU. Nejchudším tuzemským regionem je severozápad (Karlovarský a Ústecký kraj), který dosáhl jen 65 procent unijního průměru.
Nejslabší ekonomiku v celé Evropské unii má region Severozapaden v Bulharsku – dosahuje jen 29 procent unijního průměru. Mezi něj a další bulharský Severen Tsentralen Planning Region (33 procent) se dostal ještě francouzský ostrov v Indickém oceánu Mayotte (32 procent).
Zdroj: Eurostat
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist