Ekonomicky nejsilnějším regionem Evropské unie je Vnitřní Londýn-Západ. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné statistiky Eurostatu za rok 2015. Ta porovnává 276 územních jednotek nazvaných NUTS2 podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele.

Inner London-West vede tabulku s obrovským náskokem před ostatními. Výkon tamní ekonomiky dosahuje téměř šestinásobku (580 procent) unijního průměru. Druhé skončilo Lucembursko s 264 procenty a třetí Hamburk s 206 procenty.

Praha se dělí o šesté místo spolu s německým Horním Bavorskem, tedy regionem tvořeným Mnichovem a širším okolím. Ještě o jednu příčku lépe je na tom Bratislavský kraj na Slovensku.

Londýnský i lucemburský HDP na osobu je vyšší i díky tomu, že na relativně malém prostoru pracuje mnoho lidí ze sousedních regionů. Ti sice přispívají k tvorbě tamního HDP, který se pak ale při rozpočítání na osobu dělí jen mezi tamní občany – tedy menší počet osob, než jej vytváří.

Celkem dvacet regionů má HDP na obyvatele alespoň o polovinu vyšší než je průměr Evropské unie. Pět z nich najdeme v Německu, čtyři ve Velké Británii, dva v Nizozemsku a Rakousku. Jednoho zástupce mají v této nejsilnější skupině Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Lucembursko, Slovensko a Švédsko.

S výjimkou Prahy (178 procent unijního průměru) nedosáhl žádný z tuzemských regionů alespoň průměru EU. Nejlépe dopadly střední Čechy a jihovýchod (tvořený Jihomoravským krajem a Vysočinou) s 81 procenty. Následují regiony jihozápad (Jihočeský a Plzeňský kraj) – 77 procent a střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj ) – 73 procent.

Tuzemský region severovýchod (Královéhradecký a Pardubický kraj) spolu s Moravskoslezskem dosahují na 72 procent průměru EU. Nejchudším tuzemským regionem je severozápad (Karlovarský a Ústecký kraj), který dosáhl jen 65 procent unijního průměru.

Nejslabší ekonomiku v celé Evropské unii má region Severozapaden v Bulharsku – dosahuje jen 29 procent unijního průměru. Mezi něj a další bulharský Severen Tsentralen Planning Region (33 procent) se dostal ještě francouzský ostrov v Indickém oceánu Mayotte (32 procent).

Zdroj: Eurostat

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist