Česká národní banka ukončila režim cíleného oslabování koruny. Hodnotu české měny budou nyní znovu určovat nabídka a poptávka trhu. Podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala letos posílí koruna o dvě až čtyři procenta a zlevní díky tomu potraviny či pohonné hmoty. Aktuálně kurz k euru posiluje o 1,6 procenta a euro se prodává za 26,6 koruny. Příští rok by měla koruna posílit na 25,2 koruny za euro.

Čtenáře HN výrazně znepokojuje, kde se projeví ztráta, kterou ČNB nutně vykáže v důsledku posílení kurzu koruny. Hodnota jejích devizových rezerv (uložená eura) se kvůli posílení kurzu oproti nákupní ceně před intervencemi sníží. Dřímal vysvětluje, že se tato ztráta promítne pouze do účetnictví ČNB. Podle něj nehrozí, že by ji museli platit daňoví poplatníci -  tedy stát.

ČNB může intervenovat, pokud pohyby kurzu budou příliš dramatické. Konec umělého oslabování české měny nastal šest dní poté, kdy národní banka nebyla vázána slibem firmám, že korunu nepustí.

Na otázky čtenářů HN odpovídal ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Karel
Přeju dobrý den Vysvětlete mi prosím následující úvahu. ČNB držela kurs CZK na úrovni tím, že nakupovala cizí měnu. Spekulanti ochotně nakupovali koruny, protože po uvolnění kursu dostanou za koruny více EUR (USD). Pro spekulanta to je čistý zisk. Ale pro ČNB to prý není ztráta, když za "uskladněná" EUR dostane zpět méně korun. Ten spekulant za svoje zisky může nakoupit, co potřebuje. Kde je protistrana tohoto případu, ten, co tratí?
Dobrý den, ztráty nakonec vykáže ČNB, a to kvůli tomu, že zahraniční měny v její rozvaze budou slabší - bude je muset přecenit na nižší hodnotu, což se projeví její ztrátou. Pokud tedy koruna posílí. ČNB argumentuje tím, že při vykonávání měnové politiky se na své budoucí ztráty nebo zisky nemůže ohlížet. Je pravda, že ČNB je oddělena od zbytku veřejného sektoru. Takže vláda nemusí splatit ztráty centrální vlády, její kumulovaná ztráta nevstupuje do státního dluhu. Na druhou stranu centrální banky do státního ropočtu ve světě často přispívají díky ražebnému. To u ČNB asi v příštích mnoha letech nehrozí. V nejlepším případě bude postupně své ztráty umazávat. Podle mě ale opravdu nehrozí, že by stát musel ČNB sanovat. Je to možná neintuitivní, ale takto svět centrálních bank a jejich účetnictví funguje.
Marek Dřímal
karel
Dobrý den, co konec intervence znamená pro prostého člověka, resp. invalidního důchodce nad hrobem?
Dobrý den, časem díky koruně zlevní dovážené zboží jako potraviny, pohonné hmoty, apod. Posílení koruny ale nečekáme nijak dramatické, letos jenom 2-4 procenta. Doufejme, že se se silnější korunou vypořádá česká ekonomika dobře, že pro ni nebude "exit" znamenat nějaký šok (což ale nečekáme, i díky tomu, jak mírné posílení by mělo nastat). V případě, že silnější koruna bude problémem, ekonomika zpomalí, vybere se méně na daních a stát by měl míň peněz na důchody.
Marek Dřímal
Michal Bock
Dobrý den, mužů se zeptat co by bylo špatného na tom ze bychom měli Delfy i způsobenou pozitivní vývojem cen energii a PHM tedy ze by firmy a lidé měli nižší náklady a usporenene prostředky by se daly dat na spotřebu anebo investice. Muzu se zeptat kdo vymyslel poučku ze při deflaci lidé budou odkládat nákupy a čekat nižší ceny. Lidé žijí dnes a tady a kvůli zlevnění par halitu se lidé nebudou omezovat a vyšší cenově nákupy lidé stejně plánují. ČNB proste z devalvovala naši menu
Hana
Dobrý den, jak se, prosím, dotkne konec intervencí občana, který má peníze uložené na běžném účtu? A co se stane s cenami pohonných hmot? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pohonné hmoty by mohly o něco málo zlevnit díky silnější koruně. V druhé polovině roku ale očekáváme růst cen ropy v dolarovém vyjádření, což by mělo zlevňování pohonných hmot v korunách omezovat. Pro běžného občana s běžným účtem znamená konec intervencí především konec obav o to, že by ČNB snížila své sazby do záporu. To už se nyní zdá velmi, velmi nepravděpodobné.
Marek Dřímal
Sasa
Dobry den, ma CNB ta eura ulozena v akciich, dluhopisech, jinych cennych papirech nebo v penezich? Smi s nimi obchodovat nebo pujcovat?
Dobrý den, eura má ČNB zainvestovaná převážně v kvalitních dluhopisech, malou část v akciích a část eur diverzifikuje do jiných měn (CAD, SEK). Více informací naleznete ve Výročních zprávách ČNB a na webu. Ohledně půjčování eur si nejsem jistý. Možná se to může dít v době extrémní krize na finančních trzích, když by ČNB sloužila jako věřitel poslední instance. Ale k tomu snad nedojde.
Marek Dřímal
Bohumil
Nebylo by jednodussi prejit na euro ? A co by vlastne delala CNB kdyby CR presla na euro ?
Dobrý den, nevím, jestli by to bylo jednodušší. Vláda by to musela schválit, Česká republika by musela vstoupit do dvouletého období v systému ERM2 a pak teprv bychom mohli euro přijmout. To první se nezdá prozatím reálné, to druhé by prostě trvalo. ČNB by nadále existovala, předpokládám, že by řídila oběh měny v Česku, řídila by povinné minimální rezervy bank, částečně by pokračovala v regulaci finančního trhu, guvernér by jezdil do Frankfurtu... Rozhodně bych nehledal za současným vývojem motivaci ČNB "nechceme euro, protože bychom přišli o práci" nebo něco podobného.
Marek Dřímal
stanislav březina
bude nakupovat rafinérie ( Unipetrol ) levněji ropu ? Děkuji bř.
Dobrý den, netroufám si říct, jak konkrétně vypadají nákupy ropy u velkých firem, ale hádám, že spousta takových kontraktů je uzavřená hodně dopředu. I když... Logicky by pro importéry bylo výhodné si na silnější korunu počkat. ALE - posílení koruny nebude zřejmě nijak výrazné. Cenu pohonných hmot bude určovat spíš vývoj dolarových cen ropy na základě nabídky a poptávky, strategie OPECu, případných šoků na trhu (teroristické útoky), apod.
Marek Dřímal
Přemek Kaňok
Dobry den, pro ty kdo potrebuji vymenit CZK na Eura, ale ne urgentne, doporucujete nam vymenit jiz dnes a nebo vyckavat a doufat ze treba v lete bude kurz jiz ustaleny treba okolo 26 CZK / Euro? dekuji Premek
Dobrý den, náš výhled předpokládá v příštích týdnech/měsících posílení koruny k 26 korun za euro. Na druhou stranu přítomnost všech těch spekulantů bude trh rozkolísávat, vývoj bude hodně nepredikovatelný. Koruna by ale intuitivně měla být silnější... Na trhu ale zároveň budou panovat výkyvy, budete muset sledovat vývoj rozhodně častěji než doteď.
Marek Dřímal
Petr
Dobrý den, jaký je výhled pro kurz koruny v horizontu 2 až 3 roky? Na jakém kurzu by bylo optimální přejít na Euro?
Dobrý den, očekáváme, že koruna posílí letos o 2-4 %. V příštím roce máme výhled pro korunu na průměrné úrovni 25,20. Dost bude ale záležet na všech těch spekulantech, kteří na českém trhu jsou. Pokud najednou přestanou věřit, že koruna má být silnější, můžou se svých korun zbavit a koruna rozhodně v příštím roce tolik posílit nemusí. Zatím ale očekáváme, že dobrá kondice české ekonomiky bude pokračovat, a že ani žádné zahraniční události Českou republiku nerozhodí. Doufejme, že se to vyplní.
Marek Dřímal
George
Dobrý den, mám dolarový účet a na něm něco dolarů. Bude mít zásadní vliv ukončení intervencí i na tuto měnu a příp. jakým směrem pohyb předpokládáte? Děkuji.
Dobrý den, kurz koruny se v převážné většině vztahuje k euru. Její kurz vůči dolarun pak závisí na pohybu kurzu eura k dolaru. No a dolar by měl podle našeho očekávání letos oslabovat, hlavně kvůli postupné změně měnové politiky ECB. Kurz USD/EUR očekáváme na konci roku na úrovni 1,11. Vaše dolary by se tak měly proti koruně lehce znehodnocovat.
Marek Dřímal
Simona
Dobrý den, proč je špatná deflace pro normální běžně spořící lidi ? Máme být smutní, že si za své peníze koupíme více zboží ? Neobstojí ani argument, že budeme čeakt až se ještě více zlevní,neboť když je zboží drahé, raději jej nekoupím přeci vůbec. Nerozmělňujte nám naše mzdy a úspory !! Díky za odpověď
Dobrý den, deflace je dlouhodobě příznivý trend v ekonomice díky pokroku, vyšší efektivitě, zlevňuje elektronika, auta... ČNB se ale bála toho, že přijde "ta špatná" deflace, která by měla účinky na relativně krátkodobý pokles poptávky a celé ekonomiky. A že by její efekty byly v součtu horší, než budoucí ztráty ČNB kvůli posílení koruny. Jestli by k tomu opravdu došlo, to už nyní nerozřešíme. Na celkové hodnocení kurzového závazku si počkejme, až budeme mít kompletní údaje s odstupem.
Marek Dřímal
Karel
Dobrý den. Intervencemi ČNB a tedy následným tiskem mnoha miliard korun si myslím, že koruna tímto dosti utrpěla a poptávka po ní už nebude tak velká. Co si o tom myslíte?
Dobrý den, ČNB nenatiskla peníze. Alespoň zatím ne. Ty koruny, co vytvořila v rámci intervencí, zatím neskončily v oběhu, proto to zatím nejsou peníze. A proto nezpůsobily žádnou hyperinflaci. Na trhu panuje přesvědčení, že rovnovážná úroveň koruny je někde v oblasti 25-26 korun za euro. Pokud je o tom přesvědčen i zahraniční spekulant, bude korunu nakupovat i na hladině 26,50, protože se mu to bude zdát výhodné. A tyto nákupy by měly korunu k těm silnějším úrovním postupně dotlačit.
Marek Dřímal
Roman
Dobrý den,v jakém časovém horizontu očekáváte přechod na € ?
Dobrý den, pokud "€" znamená euro, tak nemáme pro dohlednou budoucnost žádná očekávání. Euro je mezi lidmi stále nepopulární, což by se mělo projevit i v neochotě příštích vlád společnou evropskou měnu přijmout. Jinak řečeno - ekonomické otázky jsou (bohužel?) druhotné, důležitější je v tomto ohledu rozhodně politika.
Marek Dřímal
Simona
Zajímá mne, proč je tak "výhodné tisknutí peněz" nepodložených reálnou ekonomikou a zběsilé zadlužování ? Každý dluh se musí splatit.Lze očekávat, že bude výkonná zadlužená ekonomika plná starých důchodců s nedostatkem mladých pracujících lidí. Imigrace tento problém nevyřeší.
KKADER
Nechápu technický princip fungování nákupů a prodejů měn. ČNB tvrdí že tiskla bankovky, aby mohla intervenovat, což je logické. Spekulanti nakupovali Korunu a ČNB zase kupovala EURa. Mám tomu rozumět tak, že vždy po nějakém čase ČNB vypravila opanceřovaného antona a odvezla Koruny na Wallstreet a nazpátek si přivezla Eura?
Dobrý den, bankovky a opancéřovaná auta v posledních (desítkách) let nejsou podstatné. To hlavní se odehrává elektronicky, v počítačích. Spekulant na trhu prodal svoje eura ze svého účtu, koupil koruny, které buď uložil do dluhopisů nebo na nějaký svůj účet v České republice. Jako protistrana byla ČNB. Ta od spekulanta nakoupila eura a vytvořila nové koruny, které připsala spekulantovi na účet. Tento obchod proběhl, pokud by kurz tohoto obchodu poklesla pod 27 CZK/EUR. Je to extrémně zjednodušené (vypustil jsem všechny prostředníky a deriváty), ale tak nějak to fungovalo.
Marek Dřímal
Hana
Dobrý den, jak moc jsou běžné intervence v okolních zemích? A jak se osvědčily? Děkuji za odpověď.
Sasa
Dekuji za predchozi odpoved. Takze poku CNB nakoupila kvalitni dluhopisy, znamena to, ze jejich emitent si se ziskanymi penezi muze delat, co chce? Financovali jsme zahranicni staty nebo firmy? Kdyby je koupil CEZ, mohl by postavit "zdarma" dalsi blok Temelina? Proc to neudelal?
Dobrý den, pokud emitent prodá dluhopis, může si za získané peníze dělat to, co bude chtít - pokud se to bude líbit jeho věřiteli, který musí doufat, že se mu peníze vrátí. Ohledně struktury nákupů Vás musím odkázat na výroční zprávy a web ČNB. Ohledně ČEZu nechápu otázku. Pokud narážíte na monetární financování, tak už je hodně tenký led. Pokud by - hypoteticky - ČNB "zafinancovala" nový blok Temelína, kde by to skončilo? To je právě ten rozdíl mezi intervencemi, kdy se vytváří "jen" likvidita (a pak se nějakým komplikovaným způsobem nakoupí dluhopisy, apod.) a mezi monetárním financováním, kdy přímo valíte nové peníze do ekonomiky a roztáčíte inflační spirálu.
Marek Dřímal
Věra
Co udělá konec intervence s úspory domácností na účtě u banky?Jaký vliv má konec intervence na penzijní pojištění?Budou mít naspořené peníze menší hodnotu?Děkuji za odpověd.
Dobrý den, účty u bank jsou povětšinou v korunách, takže pohyby kurzu je neovlivní. Problémem může být inflace, tu se ale ČNB právě opuštěním kurzového závazku snaží mírnit. Penzijní pojištění - pokud jsou investice v korunových aktivech/fondech, tak opět změna kurzu je neovlivní. Konec intervencí ale otevírá prostor k růstu sazeb ČNB, a tak i růstu výnosů dluhopisů (i když nijak závratným tempem dlouhodobě), takže by investice mohly vynášet o něco více.
Marek Dřímal
Michaela
Dobrý den, máme nějaké úspory na polském účtu, jaký vliv má ukončení inetervence na polské zlote, budeme ztrátni? Děkuji
Dobrý den, zlotý proti koruně ztratil zhruba 1,4 %. Budoucí vývoj tohoto kurzu bude ale záležet spíše na pozici zlotého vůči euru. Děkuji za všechny Vaše otázky! Marek Dřímal
Marek Dřímal