Asi nejhůře řízený japonský koncern v současnosti, Toshiba, zveřejnil již dvakrát odložené výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku. Vlastník jaderného koncernu Westinghouse, jehož bankrot dostal firmu do nynějším problémů, ale nemá “razítko” auditorské firmy PwC, která se pod ně odmítla podepsat.
Auditoři z PwC zpochybňují nejenom výsledky za říjen až prosinec 2016, ale i za předchozí rok, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje.
Japonskému koncernu reálně hrozí, že jeho akcie budou staženy z tokijské burzy. To by dále zhoršilo důvěryhodnost firmy a vedlo k žalobám od akcionářů. „Rozhodnutí je na burze. My ale uděláme všechno, abychom se vyřazení vyhnuli,“ uvedl na tiskové konferenci Toshiby její generální ředitel Satoshi Tsunakawa. Tokijská burza ještě nikdy v minulosti podobný krok neudělala.
Toshiba již tvrdou ztrátu důvěry zažila předloni, když tehdejší vedení přiznalo, že od roku 2009 nadhodnotilo zisky koncernu o 155 miliard jenů (asi 35 miliard korun).
Bankrot Westinghousu
Nyní Toshiba za devět měsíců vykázala provozní ztrátu 576,3 miliardy jenů (131 miliard Kč). Management koncernu předpokládá, že za celý finanční rok, který skončil v březnu 2017, bude mít ztrátu až devět miliard dolarů (225 miliard korun).
Toshibu táhne ke dnu bankrot její jaderné divize Westinghouse, která tvoří asi třetinu obratu celého koncernu. Japonci koupili v americké firmě většinu v roce 2006 za pět miliard dolarů.
Westinghouse doplácí na překročení rozpočtu a zpoždění stavby u čtyř nových reaktorů, které se po třiceti letech staví ve Spojených státech. Auditoři zároveň zpochybnili způsob, kterým firma zaúčtovala převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I).
Problémy vyústily v bankrot Westinghousu podle amerického článku 11, který umožňuje restrukturalizaci firmy. Na problémy už doplatil šéf představenstva firmy Danny Roderick, který ve funkci skončil minulý týden. Roderick byl hlavní osobou, která tlačila doopředu jaderné ambice japonského koncernu.
Westinghouse stále patří mezi přední hráče, kteří usilují i o možnou zakázku na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně.
Tři roky krizí
Toshiba má téměř existenční problémy již tři roky. Odstartovaly ji špatné výsledky v divizích zaměřených na počítače a elektroniku. Následoval již zmíněný skandál, kdy se ukázalo, že Toshiba podváděla při zveřejňování svých finančních výsledků.
Krize Toshiby využívají další asijské koncerny. Japonský koncern nutně potřebuje peníze, jimiž by pokryl ztráty. V březnu 2016 koupila ziskovou zdravotnickou divizi firmy za 665,5 miliardy jenů (143 miliard Kč) japonská společnost Canon.
Nyní krouží kolem divize zaměřené na divize paměťových čipů taiwanský výrobce Foxconn. Podle zdrojů Wall Street Journal za ni nabídl až 27 miliard dolarů. Přitom sama Toshiba ji prý oceňuje na deset miliard. Akcionáři již v dubnu schválili návrh na její vydělení do samostatné firmy. Toshiba ale ideálně upřednostňuje pouze prodej její části.
Celá je na prodej naopak výroba televizí, kde Toshiba drží prvenství v uvedení první barevné televize na japonský trh. Podle odhadů může přinést řádově několik set milionů dolarů. Mezi zájemci je turecký výrobce domácích spotřebičů Vestel a některé koncerny v Číně. Již loni v červnu Toshiba prodala svoji divizi bílého zboží čínské firmě Midea.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist