V noci ze středy na čtvrtek začínají vyřazovací boje o nejprestižnější a nejslavnější hokejovou trofej - Stanleyův pohár, titul mistra NHL. HN prošly desítky statistik, které přinášejí jasné závěry - klubům například za posledních deset let výrazně vzrostly tržby a jejich hodnota se ztrojnásobila. Z hráčů se pak v letošní sezóně klubům nejvíce vyplatila mladá hvězda Connor McDavid, který vyhrál bodování základní části, ale zároveň pobíral nízký plat.

Tržby klubů na vzestupu

Tržby klubů od sezony 2006/2007 do 2015/2016 vzrostly o téměř 70 procent. Týmy, které se probojovaly do vyřazovacích bojů ligy v loňské sezoně v průměru utržily 142 milionů dolarů za sezonu, zatímco o devět let dříve se jednalo jen o 82 milionů. Kluby, jejichž snažení dosáhnout na Stanleyův pohár skončilo před branami play-off, minulý rok v průměru získaly 130 milionů, v sezoně 2006/2007 to bylo o 38 procent méně, tedy 80,5 milionu dolarů.

V průběhu posledních deseti sezon byly tržby klubů, které se probojovaly do bojů o trofej lorda Stanleyho, vyšší o zhruba 11 procent. Důvody tohoto jevu jsou dva - klub, který je součástí zápasů o titul, má vyšší příjmy z prodeje lístků a zároveň se od roku 2010 zvýšily příjmy ligy i klubů ze sponzorských smluv o více než jednu třetinu. Díky tomu kluby v play-off dostávají každý rok větší odměny od samotné NHL za probojování se do konečné fáze soutěže. Čím déle se v soutěži udrží, tím větší je jejich peněžní odměna.

Průměrné tržby klubů (v mil. USD)
Zdroj: Forbes.com, statista.com
Pozn.: Radikální pokles tržeb v sezoně 2012/13 byl způsobený zkrácením sezony, kdy se odehrálo pouhých 48 zápasů základní části místo 82. Důvodem byly neshody mezi vedením jednotlivých hokejových klubů NHL a hráčskou asociací NHLPA v problematice kolektivní smlouvy.

 

Průměrná hodnota klubu je třikrát vyšší než před 16 lety

Hodnota klubů se od roku 2000 více než ztrojnásobila. Průměrný klub NHL na začátku roku 2000 měl hodnotu 148 milionů dolarů (zhruba 3,5 miliardy korun), letošní hodnota průměrného týmu je o 349 procent vyšší, tedy 517 milionů dolarů (13 miliard korun). Podle amerického časopisu Forbes, který letos sestavil už sedmnáctý žebříček hokejových týmů NHL, je nejhodnotnější klub New York Rangers, jehož cena činí 1,25 miliardy dolarů (31,3 miliardy korun). Jako druhý klub skončil Montreal Canadiens (1,12 miliard dolarů) následovaný kanadským sousedem Toronto Maple Leafs (1,1 miliard dolarů).

Zajímavostí je, že nad kluby z Kanady, kde je hokej národním sportem, se objevuje americký celek. Za tím stojí umístění klubu v New Yorku, největším městě severní Ameriky, kde je o zápasy Rangers obrovský zájem a stadion má pravidelně vyprodáno.

Zároveň jsou majitelé New York Rangers také vlastníky haly Madison Square Garden, kde NYR hrají domácí utkání a jejíž hodnota je podle Forbesu 394 milionů dolarů. A stejně jako oba kanadské kluby, je i newyorksý tým zakládajícím klubem NHL, tzv. Original Six.

Vývoj průměrné hodnoty klubu od roku 2000
Zdroj: Forbes.com, statista.com

 

Nadkapacitní návštěvnost zápasů

Americká sportovní televize ESPN na svém webu espn.com od roku 2000 zveřejňuje celkovou i průměrnou návštěvnost domácích zápasů jednotlivých týmů NHL. Zajímavým zjištěním je, že některé kluby na utkání pouští do haly více fanoušků, než jaká je oficiální celková kapacita při hokejovém utkání. V Chicagu je kapacita míst na sezení dokonce překročena o více než desetinu - maximální kapacita je 19 717 míst k sezení, ale průměrně zápas z ochozů sleduje 21 751 diváků. Chicago Blackhawks od roku 2010 získalo třikrát Stanleyův pohár a hokej se stal nejpopulárnějším a nejžádanějším místním sportem.

Dalším klubem, který překračuje kapacitu arény na utkání je tým Pittsburgh Penguins, jehož hala PPG Paints Arena pojme každý zápas o sedm procent více fanoušků. Kvůli rostoucímu zájmu o lístky na domácí zápasy Pittsburghu a Chicaga kluby totiž nabízejí lístky na stání, které nejsou započítané v kapacitě haly.

Celkově 14 klubů z třiceti se může pyšnit vyprodanými kapacitami svých stadiónů.

V soutěži je sedm z třiceti týmů z Kanady. Jejich kapacita stadionů je kromě jedné výjimky - Ottawy - převážně zaplněná. Podle průzkumu pro Forum Research je 70 procent dotázaných Kanaďanů alespoň pravidelnými fanoušky, kteří sledují většinu zápasů, znají hokejová pravidla a soupisku svého oblíbeného klubu.

Na úplném dnu žebříčku jsou Carolina Hurricanes, kteří nezaplní ani dvě třetiny haly, a Arizona Coyotes s 76procentní zaplněností.

Průměrná návštěvnost stadionů
Zdroj: espn.com

 

Na hokej za 2,5 tisíce korun

Nejdražší lístky mají letos v New Yorku - Rangers prodávají lístky průměrně za 250 amerických dolarů (zhruba 6 250 korun), druhou nejvyšší cenu platí v Torontu a Detroitu, kde jsou lístky o 25 dolarů levnější (zhruba 5 640 korun).

Průměrná cena lístku (v USD)
Zdroj: vividseats.com

Cena lístku v Detroitu v posledních dvou sezonách vzrostla na dvojnásobek (v sezoně 2014/2015 stál 112 dolarů), protože letošní sezona byla poslední, kdy Red Wings hráli v oblíbené Joe Louis Areně, ve které tým působil od roku 1979. Vyhrál zde čtyři tituly a od roku 1990 byl každý rok bez přestávky ve vyřazovacích bojích - až do tohoto roku, kdy se do play-off po 25 sezonách nepodívá. Příští sezonu budou červení k domácím utkáním nastupovat v nově vybudované Little Caesar Areně, kterou budou sdílet s basketbalovým týmem NBA Detroit Pistons. Ceny lístků se budou pohybovat od 50 do 400 dolarů za jedno utkání.

Nejnižší průměrnou cenu lístku mají v Arizoně a v Miami, kde hrají Jágrovy Panthers - 47 dolarů (zhruba 1 170 korun). Místní obyvatelé žijí spíše americkým fotbalem nebo basketbalovou NBA. Třetí nejnižší cenu mají v Karolíně. Tam se průměrně cena pohybuje okolo 51 dolarů (zhruba 1270 korun). Průměrná cena lístku všech klubů NHL letošní sezony byla 102,6 amerických dolarů (zhruba 2 560 korun).

Pro srovnání - v České repulice se ceny lístků pohybují v úplně jiných relacích. Nejdražší lístky v základní části měla Kometa Brno a Mladá Boleslav s cenou 170 korun. Nejlevnější lístek měli možnost získat fanoušci Karlových Varů - za 90 korun.

Connor McDavid - hvězda nové generace hokejistů

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se