Britská vláda je téměř po deseti letech připravena zbavit se všech akcií zachráněné banky Lloyds Banking Group. Návrat banky do soukromých rukou by mohl být dokončen v květnu a bude zlomovým okamžikem pro bankovní sektor napsal Financial Times.

Vládě zůstává v Lloyds podíl téměř dvě procenta. Daňovým poplatníkům již bylo vráceno 20 miliard liber (631,6 miliardy korun) a ministerstvo financí předpokládá, že se mu podaří získat i zbývajících 300 milionů liber vynaložených na záchranu banky v době finanční krize.

Vláda původně vlastnila v bance 27,6 miliardy akcií. Nyní jí zůstává ještě 1,4 miliardy akcií. Analytici očekávají, že prodej by mohl být dokončen do konce května. Úřad pro rozpočtovou odpovědnost v únoru odhadl, že na základě tehdejší ceny akcií by vláda měla na prodeji vydělat 100 milionů liber. Bankéři očekávají, že zisk bude vyšší.

Prodej ukončí jednu z největších finančních výpomocí z doby finanční krize. I když pomoc pro Lloyds se může zdát malá ve srovnání se záchranou jiné britské banky Royal Bank of Scotland (RBS), která stála 46 miliardy liber. Lloyds na počátku krize v roce 2009 nejprve koupila HBOS, kterou tak zachránila před kolapsem, vláda ale pak musela zachránit celou spojenou skupinu. Lloyds se pod vedením vlády zbavila toxického majetku v objemu miliardy liber a učinila některé změny ve svém podnikání. Za loňský rok se bance podařilo zdvojnásobit zisk na 4,2 miliardy liber, což byl nejvyšší údaj za deset let, a v roce 2015 obnovila výplatu dividendy.

Oživení Lloyds je v kontrastu se stavem RBS. V té vláda stále vlastní podíl 72 procent a je zde jen malá šance na to, že ho prodá v příštích pěti letech. Loni RBS vykázala provozní ztrátu čtyři miliardy liber.

Analytici však také varují před riziky, kterým Lloyds stále čelí. Jsou to hlavně vyšetřování aktivit a bývalých zaměstnanců HBOS. Někteří analytici se obávají také vlivu brexitu. Lloyds má silné napojení na domácí trh a velký dopad na její hospodaření by mohlo mít případné zpomalení ekonomického růstu, zvýšení nezaměstnanosti a slabší poptávka po úvěrech. Lloyds je také stejně jako konkurence pod tlakem kvůli rekordně nízkým úrokovým sazbám, které snižují ziskové marže. Lloyds také čelí rostoucí konkurenci digitálních start-upů s nižšími provozními náklady.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist