Americká investiční banka Goldman Sachs v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila zisk o 80 procent na 2,16 miliardy dolarů (54 miliard korun) z 1,2 miliardy před rokem. Banka v úterý uvedla, že ke zlepšení jí pomohl segment investičního bankovnictví. Kvůli slabším příjmům z obchodování však výsledky zaostaly za průměrnými odhady analytiků a horší jsou i ve srovnání s ostatními předními bankami.

Čisté příjmy v uvedeném období stouply na 8,03 miliardy dolarů. To je o 27 procent více v porovnání s loňským prvním čtvrtletím, ale o dvě procenta méně proti posledním třem měsícům loňského roku.

Zisk na akcii vzrostl na 5,15 dolaru z 2,68 dolaru před rokem a 5,08 dolaru v posledním loňském čtvrtletí. Zaostal tak za odhadem analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters stanovili na 5,31 dolaru.

Generální ředitel banky Lloyd Blankfein označil čtvrtletní výsledky za nejednoznačné. Goldman Sachs zaostal za svými konkurenty, příjmy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami zůstaly na stejné úrovni jako před rokem a příjmy z akciových obchodů o šest procent klesly. Příjmy z obchodování dosáhly 3,36 miliardy dolarů a byly meziročně slabší o dvě procenta. Mezičtvrtletně pak byly nižší o sedm procent.

Akcie banky v reakci na výsledky hospodaření ztrácely více než tři procenta a prodávaly se těsně pod 218 dolary.