Jen ve třech z jedenácti zemí, kam Češi jezdí nejčastěji na dovolenou, je levněji než doma: v Bulharsku, Turecku a Maďarsku. Vyplývá to z analýzy UniCredit Bank, která porovnala ceny zboží a služeb v oblíbených turistických destinacích (nikoliv ceny zájezdů). Útraty Čechů v cizině letos vyjdou v průměru o 0,9 procenta levněji než před rokem, vyplývá z analýzy. "Můžeme se letos považovat zas o něco bohatší," řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Analýza zahrnuje dvanáct zemí, kam Češi nejčastěji jezdí na dovolenou. "Ke zlevnění přispívá posílení kurzu české koruny a vděčíme za něj i zvýšení inflace v Česku," uvedl Sobíšek.  Metodika srovnání útrat vychází z cen zboží a služeb spotřebního koše v jednotlivých zemích a promítá do nich změny kurzu koruny a rozdíly v inflaci mezi Českem a zkoumanou zemí. "Ve Španělsku se inflace oproti loňsku také zvýšila. To je i důvod, proč přes posílení kurzu koruny k euru je tam pro nás dráž než loni," řekl Sobíšek. 

Za ekvivalent české tisícikoruny si toho český turista koupí nejvíc v Bulharsku, kde si může dovolit zboží a služby v hodnotě 1370 korun. Na druhém místě je Turecko, kde za českou tisícovku pořídí nákup v hodnotě 1180 korun. Třetí místo zaujalo Maďarsko, kde má česká tisícikoruna hodnotu 1110 korun.

Naopak nejmenší kupní sílu z 11 porovnávaných zemí má česká tisícikoruna v Rakousku. Češi za ni pořídí nákup, za který by doma utratili 610 korun. "Vlivem nízkých životních nákladů v tuzemsku je pro Čechy zahraničí dražší v průměru o 15 procent. Příznivou zprávou ale je, že v Chorvatsku a na Slovensku je příplatek jen zanedbatelný. A naši sousedé na východní hranici jsou cenově atraktivnější než východní jadranské pobřeží," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Studie však zároveň ukazuje na růst kupní síly Čechů. Největší přilepšení proti loňsku Čechy čeká v Egyptě, Turecku a Tunisku.

"Vůbec nejvíc Češi mohou letos těžit při svých útratách v Egyptě. Zásluhu na tom mělo prudké posílení tamní měny, která uplynulý rok proti koruně ztratila polovinu své hodnoty," říká Sobíšek. Nárůst kupní síly koruny v Egyptě je podle něj ale statisticky obtížné vyčíslit. Do meziročního srovnání kupní síly není tato země zahrnuta.

V případě Turecka stoupla síla koruny o 11,2 procenta, v případě Tuniska o 6,6 procenta. Kupní síla koruny meziročně vzrostla v dalších sedmi zemích. Jde ale o růst, který turista ani nepocítí - nejčastěji kolem jednoho procenta. Naopak nižší kupní sílu Čechů než loni zaznamenává studie v Chorvatsku, Maďarsku a ve Španělsku. Opět jde ale o minimální změnu.

Na více než čtyři dny loni vycestovaly do ciziny 4,3 milionu Čechů - o 70 tisíc více než před rokem. Na první místo nejoblíbenějších zemí se po roční pauze vrátilo Chorvatsko, kde se počet českých turistů meziročně zvýšil o 15 procent na 828 tisíc. Z pozice jedničky ho v roce 2015 odsunulo Slovensko, loni ale zájem českých turistů o slovenské dovolené klesl meziročně o třetinu na 555 tisíc lidí.

Třetí nejnavštěvovanější zemí loni zůstala Itálie, kam loni vyjelo 552 tisíc Čechů. Následují Rakousko, Řecko a Španělsko.

Letos cestovní kanceláře avizují ještě lepší výsledky předprodeje dovolených. "Očekáváme rekordní sezonu. Hlavním hitem bude Řecko. Velmi výrazně se vrací zájem o Egypt, u kterého registrujeme vůbec největší meziroční nárůst prodejů," říká například Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist