Nejlevnější bankou za rok 2017 se stala Equa bank. Za ní se umístily další nízkonákladové banky, a to Fio banka, Air Bank a mBank. Vítězná Equa Bank získala od serveru Bankovnípoplatky.com, který banky hodnotí podle výše poplatků a přehlednosti sazebníků, 87,5 procenta. Z větších bank se nejlépe dařilo Raiffeisenbank na pátém až šestém místě s hodnocením 76,3 procenta.

Equa bank je jednou z novějších bank. Ještě v letech 2012 a 2014 se umístila na třetím místě, překonaly ji Fio banka a mBank. Loni ale Equa bank úpravami poplatků a zejména kvůli zhoršování pozice svých konkurentů získala první místo.

"Je zcela evidentní, že nové banky přistoupily k sazebníkům proklientsky, a to jak z hlediska přehlednosti, stručnosti, barevnosti, tak i z pohledu různých dodatkových a vysvětlujících informací," uvedl zakladatel serveru a porotce Patrik Nacher. Na vítězné Equa bank ocenil to, že účet zdarma je stále bez podmínek a čtyřstránkový sazebník je pro klienty přehledný a jednoduchý.

Fio banka zaostala za vítězem o 1,2 procentního bodu a její hodnocení zůstává stabilní po celé sledované období od roku 2012. V předchozích ročnících 2012 a 2014 byla nejlevnější, loni spadla na druhé místo. Podle Nachera banka letos sazebník graficky neupravila, na devíti stranách sazebníku je na relativně malém prostoru množství doprovodných a vysvětlujících textů.

Pomyslně bronzové Air Bank i třetí místo mezi nejlevnějšími bankami zajistilo první zisk titulu Nejvstřícnější banka roku 2016. Od druhé Fio banky ji dělily 1,3 procentního bodu. Vstřícnost bank hodnotí tři na sobě nezávislé skupiny hodnotitelů, z nichž jednou je právě server Bankovnípoplatky.com s žebříčkem výše poplatků a přehlednosti sazebníků. Další skupiny tvoří porota složená z deseti odborníků a veřejnost.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru