Koruna v pondělí na devizových trzích reaguje na vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách znatelným posílením. Vůči euru v pondělí ráno zpevnila pod 26,62 Kč/EUR, což je nejsilnější hodnota za poslední měsíc. K dolaru je na 24,30 Kč/USD, je tak nejsilnější od loňského listopadu. Vyplývá to z informací na webu společnosti Patria Online a analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy. V Česku a v řadě evropských zemích se v pondělí kvůli svátku neobchoduje.

Euro v pondělí vůči dolaru mírně oslabilo ze svých šestiměsíčních maxim. "Trhy totiž Macronovo vítězství do kurzu eura vůči dolaru do značné míry započítaly ještě před samotným konáním druhého kola francouzských prezidentských voleb, a tak je nyní pozitivní dopad Macronova vítězství převážen očekáváním trhů ohledně pokračování extrémně uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky při současném zpřísňování měnové politiky americké centrální banky," uvedl Kovanda.

Výraznějšímu posílení koruny bude podle něj bránit spekulativní kapitál, který se akumuloval v souvislosti s ukončením intervenčního režimu České národní banky. Ten při citelnějším tlaku na posílení koruny částečně realizuje svůj výnos, čímž českou měnu opět oslabí. Macronův silný mandát podle Kovandy zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka poprvé zvýší úrokové sazby až letos ve čtvrtém kvartále. Prognóza banky přitom počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku a následně i příští rok.

vše o francouzských volbách

Francouzské prezidentské volby.Grafy, průzkumy, komentáře, názory. Vše na jednom místě.

Více zde

Analytici v neděli po prvních odhadech výsledků voleb ve Francii řekli, že vítězství proevropského kandidáta Macrona přispěje k posílení společné evropské měny a pomoci může i koruně.

Euro posílilo také na devizových trzích v Asii. Přechodně vystoupilo vůči dolaru na šestiměsíční maximum nad 1,10 dolaru, k japonskému jenu se vyšplhalo na nejvyšší hodnotu za poslední rok. Vzhůru se vydaly také akciové trhy v Asii.

Během obchodování v Asii euro vystoupilo k dolaru na 1,1024 dolaru, než zisky odevzdalo a pohybovalo se kolem 1,0984 dolaru. Dostalo se tak pod hodnotu, na které v pátek končilo obchodování v USA. K japonskému jenu se euro vyšplhalo na roční maximum 124,58 jenu, zatímco ke švýcarskému franku vystoupilo na pětiměsíční maximum 1,0887 franku.

Japonský akciový index Nikkei 225 si připsal 2,31 procenta a uzavřel na 19 895,70 bodu. Dostal se tak nejvýše za téměř rok a půl. Část zisků však analytici připisují tomu, že v Japonsku se v předchozích pěti dnech kvůli svátku neobchodovalo. Na novém rekordu se po zveřejnění výsledků francouzských prezidentských voleb ocitly také futures na americký akciový index S&P 500, i ty ale později zisky odevzdaly.