Po téměř měsíci sporů se až po zásahu Krajského státního zastupitelství v Ostravě odhodlal management OKD zveřejnit detaily jednoho z uchazečů o koupi zkrachovalých černouhlených dolů. Tím je sdružení firem Alcentra a Ben Oldman partners. To si stěžovalo, že přednost při koupi OKD dostala státní firma Prisko s nabídkou 80 milionů, když samo nabízelo 540 milionů korun.

"Uvedené sdružení nebylo schopno doložit dostatek finančních prostředků k zajištění útlumu těžby ani referenční projekty, které by zakládaly důvěru ve schopnost či zkušenost řídit a spravovat komplexní provozy zabývající se důlní činností," stojí v dopise zaslaném na Krajské státní zastupitelství, zveřejněném na insolvenčním rejstříku ISIR.

Problémů bylo podle OKD ještě víc. Sdružení podle vedení firmy například nedoložilo svoje koncové majitele, zájemce či beneficienty. To byla ale podmínka soutěže – OKD tak prý chtělo zabránit tomu, aby nebylo napojeno na bývalé majitele – společnost NWR a podnikatele Petera Kadase a Zdeňka Bakalu, které firma žaluje o 12 miliard korun.

A ani s nabízenou sumou to nebylo tak jednoduché. Obě firmy sice nabídly zmíněných 540 milionů korun, zároveň ale prý požadovaly, aby na účtech zkrachovalých dolů zůstalo 886 milionů. Alcentra s firmou Ben Oldman Partners se také v nabídce nezaručila, že provede útlum ztrátových dolů na vlastní náklady. Sdružení je hodlalo hradit z peněz OKD a přislíbilo pomoc jen při získávání státní pomoci ve výši 600 milionů korun na ekonomické a sociální náklady spojené s útlumem těžby v Dole Paskov. Šance, že si OKD vydělá několik miliard, které si celkový konec těžby vyžádá, jsou přitom velmi malé.

Insolvenční správce žaluje Bakalu a Kadase

Insolvenční správce OKD Lee Louda zároveň podal odpůrčí žalobu na dřívějšího majitele OKD New World Resources (NWR), firmy BXR Group Limited a CERCL Mining B. V. a podnikatele Zdeňka Bakalu a Petera Kadase, kterým firmy patřily. Žádá po nich, aby vrátili OKD více než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy. Louda žádá soud, aby potvrdil, že rozhodnutí o schválení dividend je právně neúčinné.

NWR byla od 7. září 2006 do 7. října 2014 jediným akcionářem OKD. Jako jediný akcionář rozhodla o rozdělení zisku a výplatě dividend za účetní období od roku 2006 až 2011 v celkové výši více než 65 miliard korun. Celkový zisk OKD v tomto období přitom dosáhl jen 33,5 miliardy korun a nerozdělený zisk z předchozích let činil 7,2 miliardy.

"Uvedené masivní vyplácení dividend bez ohledu na skutečnou výši zisku, který byl dlužník (OKD) schopen v uvedeném období generovat, bylo jednou z hlavních příčin následného úpadku dlužníka," uvedl v žalobě Louda.

Insolvenční správce v těchto dnech podal celkem 12 odpůrčích žalob. Žalovanými jsou mimo jiné zdravotní pojišťovny nebo finanční úřad, Louda chce, aby vrátily OKD desítky milionů korun. Šlo například o zdravotní pojištění zaměstnanců, které společnost OKD zaplatila v době, kdy už byla v úpadku, ale týkaly se doby ještě před jeho prohlášením.

Podle Loudy to není možné takto udělat, ale pojišťovny se o své peníze měly přihlásit v insolvenčním řízení.

Žaloba míří také na Asental

Louda žaluje i společnost Asental Land, která vlastní mimo jiné bývalé nemovitosti OKD a kterou ovládá Bakala. OKD a Asental uzavřely v roce 2014 kupní a směnnou smlouvu týkající se pozemků a nemovitostí v Karviné.

Podle žaloby nicméně šlo o právní úkon bez přiměřeného protiplnění, který byl učiněn ve prospěch osoby, jež byla s OKD v koncernu (OKD a Asental tehdy měly stejného majitele), a v době, kdy už firma byla v úpadku. Louda proto žádá soud, aby smlouvy prohlásil za právně neúčinné. Kromě toho by Asental měl vyplatit OKD více než 19 milionů korun.

Insolvenční správce v nynější žalobě uvedl, že z prostého porovnání nemovitostí, jichž se týkala směnná smlouva, je zřejmé, že společnost Asental směnou získala lukrativnější pozemky než OKD.

Patřily mezi ně například pozemky uprostřed golfového hřiště Lipiny či v plánované rekreační oblasti takzvaného Darkovského moře, zatímco firma OKD nabyla například zanedbaný areál zámku v Doubravě.

OKD je v úpadku od loňského května. U soudu přes 550 věřitelů přihlásilo pohledávky za více než 24 miliard korun, insolvenční správce však uznal jen pohledávky za necelé tři miliardy. I s dodavatelskými firmami nyní v dolech pracuje přes 10 tisíc lidí. Firma už udělala řadu úsporných opatření. Jedním bylo v březnu ukončení těžby v Dole Paskov.

Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.

Podnikatel Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny.