V pražském Slovanském domě se konal druhý ročník mezinárodní konference Innovative Legal Services Forum 2017. Konference se zaměřila na chytré a efektivní využití nových technologií a na vývoje a trendy v oboru v regionu. Diskutovalo se o outsourcingu, práci s big daty, business developmentu a modelech kompenzace v právnických firmách. 

Na akci vystoupili například Bruce MacEwen a Janet Stanton z New Yorku s tématem Nová realita v právním světě a jak z ní těžit. Právní inovace a nové byznys modely byly tématem pro londýnskou hvězdu Danu Denis-Smith. Bývalá novinářka a právnička před šesti lety založila společnost Obelisk Support, která je založena na flexibilním outsourcingu právních služeb. Dana a její kolegové získali řadu prestižních ocenění, v roce 2012 například byli zařazeni do žebříčku Innovative Lawyer časopisu Financial Times.

Sledovali jsme online

 
16.5.2017 08:45 | On-line reportáž začíná

Pěkné dopoledne, vítejte u on-line reportáže z konference Innovative Legal Services Forum, kterou pořádá vydavatelství Economia. Hlavními řečníky letošního ročníku jsou američtí experti na trh právních služeb Bruce MacEwen a Janet Stantonová.

16.5.2017 08:50 | Bruce MacEwen o inovacích
16.5.2017 09:03 | Témata konference

Druhý ročník konference Innovative Legal Services Forum se zaměří zejména na tato tři témata: na čerpání inspirace od světových lídrů právnického byznysu, na chytré a efektivní využití nových technologií a na vývoj a trendy v oboru v našem regionu.

16.5.2017 09:09 | Očekává se na dvě stě účastníků

Na základě úspěchu minulého ročníku se očekává kolem 200 účastníků, tvořených zejména řídícími partnery velkých právnických firem, podnikových právníků a právních inovátorů a lídrů.

Innovative Legal Services Forum 2017

16.5.2017 09:12 | Konferencí provází Jaroslav Kramer

Innovative Legal Services Forum 2017 začíná. Konferencí bude provázet její obsahový garant a autor projektu Inovativní právníci Jaroslav Kramer. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy vede od března 2015 odborný měsíčník Právní rádce a podílí se na tvorbě právního obsahu mediálního domu Economia. Autorsky spolupracuje s týdeníkem Ekonom či Hospodářskými novinami. Podílí se také na business developmentu mediálního domu v právní oblasti. Od září 2016 vede B2B segment mediálního domu (tituly Marketing&Media, Moderní řízení či Logistika).

Innovative Legal Services Forum 2017

 

16.5.2017 09:24 | Klienti právnických firem jsou stále náročnější

Bruce MacEwen a Janet Stantonová budou na konferenci hovořit například o tom, že jsou právnické firmy jen jedním, nikoliv jediným zdrojem k uspokojení poptávky po právních službách. Inovace podle nich nesmí být sama o sobě cílem, jinak právníkům uškodí. Přečtěte si rozhovor.

16.5.2017 09:42 | Úvodní slovo měl také ředitel Economie a partneři konference

Na pódiu se v úvodu vystřídali generální ředitel Economie Roman Latuske, místopředseda České advokátní komory Robert Němec a za Unii podnikových právníků ředitel právní služby v České spořitelně Petr Liška.

Legal Conference 2017

16.5.2017 09:47 | Konference v inovativním hávu
16.5.2017 09:49 | Slova se ujal Bruce MacEwen
16.5.2017 09:50 | Právníci považují 93 % tvrzení za lži

"V okamžiku, kdy chceme, aby věci zůstaly tak, jak jsou, musíme se změnit," tímto citátem otevřel Bruce MacEwen své vystoupení. Promluvil o tom, že právníci přistupují k přicházejícím změnám velmi skepticky. Jsou to totiž lidé, kteří se odlišují od zbytku populace. "Právníci podle psychologických testů 93 % procent tvrzení považují za lži," řekl MacEwen.

16.5.2017 09:52 | Americké domácnosti utratily za právníky 145 milionů dolarů

MacEwen vysvětlil, že právníci mají důvody k optimismu. Poptávka po právních službách stále roste, jak ze strany firem, tak ze strany domácností. Na americkém trhu domácnosti v roce 2015 utratily za právní služby 145 milionů dolarů. Podle analytiků poptávka poroste i do budoucna v milionech dolarů.

Bruce MacEwen

16.5.2017 09:54 | Na pódiu je s MacEwenem také Janet Stantonová
16.5.2017 09:56 | Právní firmy musí změnit strategii

Aby byli právní firmy úspěšné i do budoucna, musí ale změnit strategii. "Mění se dynamika trhu, o úspěchu rozhoduje vedení právních firem," vysvětlila Janet, partnerka Adam Smith Esq. Janet je velmi talentovaná manažerka, která využívá své zkušenosti z různých odvětví, aby nacházela inovativní řešení obchodních a strategických problémů, kterým čelí advokátní kanceláře v 21. století.

16.5.2017 09:58 | Úspěšné firmy excelují strategií a disciplínou
16.5.2017 10:13 | Důležitá je specializace

Podle Janet se úspěšné právní firmy dívají na příležitosti, nečekají pouze na poptávku po svých službách. Důležité také je specializovat se na konkrétní právní obor nebo odvětví, nesnažit se plytce pokrýt celý trh s právními službami. "Co může klient najít u nás a nemůže najít na žádném jiném místě? Specializace a odbornost udělají z firmy lídra trhu," řekla Janet.

16.5.2017 10:20 | Právníci nemohou odpovídat za chod kanceláře

"Nostalgie není strategie – musíte sledovat partnery a reagovat na to, co dělají. Úspěch není náhoda, musíte pro něho něco dělat," popsala Janet. Úspěšná právní kancelář by podle ní měla přistupovat ke svému podnikání v právních službách stejně jako vedení jiné firmy. "Tak jako ve firmě, i právní kancelář by měla zaměstnávat lídry, kteří rozhodují o strategii podniku. Jsou odborníky na finance nebo HR. Právníci jsou právníci, nechte je dělat jejich práci," vysvětlila, že advokáti nemohou odpovídat za provoz kanceláře.

MG 4934

16.5.2017 10:23 | Inovace v advokacii

Na programu je diskuse na téma Inovace v advokacii. Přichází Piet Hein Meeter a Marie Bernardová. Piet je od června 2014 celosvětovým řídícím partnerem Deloitte Legal. Působí v rámci Globálního výboru pro daňové a právní služby, vedoucí řídící platformy Deloitte Touche Tomatsu Limited. Ze své pozice Global Corporate Development Leader Tax & Legal celosvětově vede Piet Hein rozvoj prostřednictvím akvizic, náborů a aliancí.

Marie je evropskou ředitelkou inovací v Dentons. V rámci své agendy hodnotí příležitosti startupových partnerů, dalších právnických firem a klientů Dentons. Marie je také strategický poradce v projektu Nextlaw Labs, prvním podnikovým akcelerátorem určeným vertikální spolupráci. Je "hlasem a tváří laboratoří Nextlaw v Evropě, na Středním východě a v Africe".

Piet Hein Meeter

16.5.2017 10:26 | Je důležité, aby se právníci učili novým věcem

Piet Hein Meeter má taktiku, jak přesvědčit své právníky, aby se učili novým věcem a reagovali na změny v prostředí právních služeb. Uvnitř kanceláře vytváří specializované týmy. "Právníky se snažím přesvědčit, aby pracovali u společných stolů, ne v zavřených kancelářích," říká.

16.5.2017 10:35 | Právní oddělení jako provozní dům

"Naši službu musíme vyvíjet tak, aby odpovídala poptávce. Právní oddělení rozdělte jako provozní dům. Tam definujte každodenní úkoly, potřebujete technologie, abyste evidovali data a dokázali pak lépe vyvodit závěry a zjistit, kde jsou největší rizika pro vaši kancelář," řekl Hein Meeter.

16.5.2017 10:40 | Měnit zaběhnuté procesy není snadné

Právní inovátorka Marie Bernardová velmi dobře ví, že rozhodnutí změnit zaběhnuté procesy v agentuře je obtížné. V oblasti inovací radí advokátním kancelářím po celém světě. "Víme, jak vypadá teorie, ale kde začít? Obrovské celosvětové advokátní firmy dělají změny pořád, protože si to mohou dovolit, ale střední nebo východní Evropa je malý trh a není zde prostor pro chyby," vysvětlila.

MG 5046

16.5.2017 10:43 | Nemůžeme dělat právnické inovace jako v minulosti
16.5.2017 10:50 | První otázky na řečníky

Do programu konference je možné se zapojit prostřednictvím webové aplikace sli.do zadáním kódu #ILSF2017.

Michal Kuk: Jaké dovednosti by měl mít student práva nebo čerstvý absolvent, který vstoupí do tohoto měnícího se právního světa?

Marie Bernardová: Jaké dovednosti by měl mít dobrý student práva? Je tady mnoho věcí, které musíte udělat, abyste se stali právníkem, musíte být agilní – je to spojené s tím, že byste měli co nejrychleji vykonávat praxi. Právo není o tom, co vás teď naučí na akademii, důležité je naučit se rychle přizpůsobovat změnám a dostat se do praxe.

16.5.2017 10:52 | Slovo má Dana Denis-Smithová
16.5.2017 10:54 | Tématem Dany Denis-Smithové jsou právní inovace a nové byznys modely

Právní inovace a nové byznys modely jsou tématem pro londýnskou hvězdu Danu Denis-Smithovou. Bývalá novinářka a právnička před šesti lety založila společnost Obelisk Support, která je založena na flexibilním outsourcingu právních služeb. Dana a její kolegové získali řadu prestižních ocenění, v roce 2012 například byli zařazeni do žebříčku Innovative Lawyer časopisu Financial Times.

16.5.2017 10:57 | Dana Denis-Smithová o svém návratu k právu
16.5.2017 11:31 | Umělá inteligence pomůže zaměřit se na klienty

"Umělá inteligence se bude objevovat. Zavádějte nové technologie, můžete díky nim dělat věci rychleji, vaší budoucností je zaměřit pozornost na potřeby klientů," řekla Dana.

Dana Denis-Smith

16.5.2017 11:49 | Vaše kancelář je tady kvůli lidem

Šéfové advokátních kanceláří musí od svých právníků chtít, aby s klienty komunikovali lidsky, reprezentují značku celé firmy. "Přemýšlejte o lidech a zaměřte se na klienty. Vaše kancelář neexistuje, aby se stala větší a bohatší, existuje, protože lidé potřebují právní pomoc," upozornila Dana. V praxi budují advokáti jméno celé kanceláře, je tedy nutné, aby práci, kterou dělají, přizpůsobili konkrétním potřebám klientů.

Dana Denis-Smith

16.5.2017 12:09 | Aron Solomon o start-upech v právním světě

Druhý blok konference otevřela generální ředitelka firmy D.A.S. Jitka Chizzola. Řečníci se budou věnovat možnostem využití chytrých technologií v právní praxi. Hlavním příspěvkem této části je vystoupení Arona Solomona.

16.5.2017 12:13 | Aronovy projekty ovlivňují právnickou praxi po celém světě

Práce Arona, například projekt Law Made anebo Legal X, má ohromný dopad na právnickou branži po celém světě. V roce 2015 vyhrál prestižní ocenění Fastcase 50, které oceňuje podnikatele, inovátory a průkopníky, kteří udávají nový kurz v poskytování právních služeb.

16.5.2017 12:30 | Technologie pronikají všude

"Software pohlcuje svět, jedno odvětví po druhém. Právní obor v tomhle není jiný," říká Aron.

16.5.2017 12:33 | Využívejte novinky, radí Solomon

Start-upy přináší nové, jednoduché a často levné technologie. Aron Solomon doporučuje právníkům, aby se u nich inspirovali. "Start-upy po celém světě přichází s novinkami v právní oblasti. Díky nim mohou Vaše kanceláře dělat práci efektivněji a rychleji, využívejte je," řekl Solomon.

16.5.2017 12:45 | Solomon představil technologii CRYPTIV

Právníci by měli většinu svého času věnovat svým případům a klientům. Podle Solomona asi 1500 start-upů po celém světě přichází s technologiemi, které jim pomáhají, proto je užitečné start-upům věnovat pozornost. Představil například technologii společnosti CRYPTIV z Toronta. "Vytvořili nejlepší systém, jak používat databázi dokumentů. Neustále můžete rozšiřovat počet záznamů, sdílet je se všemi zaměstnanci, ale dokumenty jsou zároveň chráněny před zásahem zvenčí a aktiva společnosti zůstávají v bezpečí," popsal Solomon.

Aron Solomon, Innovation legal conference 2017

16.5.2017 12:51 | Budoucnost legal tech bude i v Praze

innovation legal conference 2017, sli.do otázka

Další otázka, která byla na konferenci zapojena přes sli.do, zní: Je inovativní se v oblasti legal tech učit čínštinu?

Odpovídá Aron Solomon: Řešení pro globální trhy budou určitě budována v Číně. Některá řešení jsou masivní pro čínský trh. Důležitá je ale i třeba čeština. Budoucnost legal tech totiž nebude v Silicon Valley, ale i v Londýně a Praze. A to proto, že když založíte start-up v Londýně, myslíte, že tam budete moci mít celý tým včetně vývojářů, právníků a dalších? Nebudete, nezaplatíte to. V Praze můžete.

16.5.2017 12:53 | Technologie změní vše

Otázka přes sli.do: Čekáte, že technologie změní právní kulturu ve firmách?

Aaron Solomon: Jednoduchá odpověď je – ano. Ale to není typické jen pro právní prostředí, ale pro všechno, technologie změní všechna odvětví.

16.5.2017 12:56 | Uber x právní průmysl = budoucnost práva

"Do budoucna počítám s uberizací světa," řekl Solomon. Mířil tím k technologii americké dopravní a mobilní společnosti Uber, která přišla s novými způsoby osobní přepravy. "Jsou to pionýři v technologii samořízení. Z Uberu bude nejlepší logistická firma světa. Všechno, co se bude týkat logistiky, bude probíhat ve spojení s Uberem," předpověděl.

16.5.2017 12:57 | Právnické firmy & technologie

Tématem další panelové debaty jsou "právnické firmy & technologie". Vystoupí Jason Plant, David Slánský a Martin Kašpar. Jason vede oddělení právní technologie v advokátní kanceláři DLA Piper. Do IT průmyslu vstoupil před dvaceti lety a za tu dobu nasbíral bohaté zkušenosti z oblasti právního IT. V současné době je Jason na pozici senior manažera a vede tým, který se stará o softwarová řešení a technologická zařízení, která právníci používají při své každodenní práci.

16.5.2017 13:03 | Firmy podceňují zabezpečení

Jason Plant upozornil, že díky technologiím sice pracujeme rychleji, ale zabezpečení informačních technologií firmy často podceňují. "Dnes se můžete přes laptop připojit na wi-fi ve vlaku a díky technologiím odtud přímo spolupracovat s klientem. Spočítejte si ale, kolik vynakládáte na bezpečnost informačních technologií. Určitě je to méně než 10 procent vašich příjmů," uvedl.

Innovation Legal Conference 2017, Jason Plant

16.5.2017 13:10 | David Slánský pomáhá klientům s daty

"Nemusíme se bát, že chytré technologie zastoupí advokáty, musíme je ale naučit, jak mohou zefektivnit jejich práci," řekl David Slánský, který vede pražské KPMG Data & Analytics Centre of Excellence a je členem globálního týmu KPMG zaměřeného na datovou analytiku. David pomáhá klientům dosáhnout reálných výsledků prostřednictvím chytrého používání dat. Jeho hlavním cílem je úspěšně integrovat vhled získaný prací s daty do fungování firmy.

16.5.2017 13:15 | Martin je spoluzakladatelem Praetor Systems

Praetor je komplexní software pro řízení právnické firmy a během sedmi let se stal lídrem trhu v CZ a SK. Martin má zkušenosti se zaváděním systému Praetor v desítkách právnických firem roku i menších advokátních kancelářích. Je odpovědný za celkovou strategii, rozvoj a obchodní spolupráci u právnických firem s těžištěm činnosti ve střední Evropě.

Martin Kašpar, Innovation Legal Conference 2017

16.5.2017 13:35 | Firmy nevyužívají celou kapacitu

Orsolya Görgényiová, partnerka Szecskay Attorneys at Law a bývalá prezidentka AIJA – International Association of Young Lawyers na konferenci vystoupila s příspěvkem nazvaným Probuďte se! Mnoho právnických firem má podle ní kapacitu, kterou nevyužívá.

16.5.2017 13:38 | Digitální stopa je naším otiskem prstů

Görgényiová vysvělila, co by si právníci měli vzít z nových technologií, například jak využívat sociální sítě. "Naše digitální stopa se stává naším otiskem prstů," řekla.

16.5.2017 13:40 | Metafory Orsolyi Görgényiové
16.5.2017 13:45 | Největší hrozbou pro právníky jsou oni sami

"Největší hrozba právnické profesi jsou právníci sami. Ne roboti, ale to, že sami právníci mají odpor k inovacím. Je to asi mentalita právníků, to, že jsme krátkozrací, konzervativní, chybí nám představivost," zdůraznila zkušená Orsolya Görgényiová, která je členkou Budapest Bar Association či Hungarian Mediation Association (OME). V minulosti byla také členkou Extended Bureau a starala se o organizaci AIJA seminářů po celém světě.

16.5.2017 13:48 | Budou právníci soutěžit se stroji, nebo ty stroje sami vybudují?

"Klienti budou od agentury očekávat více služeb, nejen právní servis. V době, kdy jsou investice základem pro zlepšování vašich služeb, proto otevřete svoje profese dalším odvětvím, jako je marketing a logistika," doporučila Görgényiová.

Orsolya Görgényi, Innovation Legal Conference

16.5.2017 14:00 | Pauza na oběd

Následuje pauza na oběd. Konference pokračuje ve 14:40 tématem právního byznysu v CEE.

16.5.2017 15:14 | Profesionální freediverka Linczényiová otevírá třetí blok

Katarina Linczényiová otevírá třetí blok konference. Jako profesionální freediverka se na jeden nádech potopí do více než 90 metrů. Díky tomu má bohaté zkušenosti se zvládáním stresu. Je sportovkyní, která se podílí na projektu Sport Speakers. Účastníkům konference dnes nabídne trochu jiný pohled na to, jak důležité je mít klidnou mysl i ve vyhrocených situacích.

Katarína Linczényiová

16.5.2017 15:16 | Mít sílu změnit způsob, kterým uvažujete, je největší svobodou

"Mít sílu změnit způsob, kterým uvažujete, je největší svobodou. Protože tuto svobodu máme, měli bychom vnímat možnost změny jako příležitost," motivovala ve svém projevu Kataríny Linczényiová.

16.5.2017 15:25 | Debata středoevropských partnerů advokátních kanceláři
16.5.2017 15:49 | "Neposlouchejte skeptiky"

"Neposlouchejte skeptiky, buďte dychtiví po dokonalosti," navázal na velmi osobní vystoupení profesionální freediverky Robert Neruda z advokátní společnosti Havel, Holásek & Partners. "Inovaci chápu jako chuť podstoupit od problému, změnit perspektivu a podívat se na věci jinak," řekl. Podle něj je cestou k úspěchu odvaha přijmout riziko a vystoupit ze své komfortní zóny.

Robert Neruda

16.5.2017 15:53 | Posledním řečníkem je Erwin Hanslik

Posledním řečníkem konference bude Erwin Hanslik. Je řídícím partnerem advokátní kanceláře Taylor Wessing v České republice. Je vedoucím odboru nemovitostí a stavebnictví ve střední a východní Evropě, radí národním i mezinárodním klientům a je místopředsedou Komise pro nemovitosti Union Internationale des Advocats. Erwin je členem Royal Institute of Chartered Surveyors.

16.5.2017 15:54 | Technologie nejsou to, co dělá právníka inovativním - inovace jsou originální myšlenky

Mít počítač v kanceláři a na něm facebookový a twitterový profil neznamená být moderním právníkem. "Technologie nejsou to, co dělá právníka inovativním. Inovace znamenají, že máte myšlenky, které se odlišují od ostatních, naši klienti si od nás zaslouží kreativní myšlenky," uvedl Hanslik.

16.5.2017 15:57 | "Katarina se potopila mezi právníky a sebrala nám dech"
16.5.2017 15:59 | Angličtina je řečí byznysu, ale klienti ocení svůj mateřský jazyk

Být kreativní, znát obchod, být mobilní, mluvit jazykem svého klienta. Takové vlastnosti by měl mít podle Hanslika moderní právník. „Angličtina je řečí byznysu, ale klienti oceňují, když s nimi dokážete hovořit jejich vlastním jazykem. Abychom byli schopni jim poradit, musíme znát jejich byznys a přijít s dobrou radou ještě před tím, že ji opravdu potřebují,“ myslí si Hanslik.

Erwin Hanslik

16.5.2017 16:01 | Klient advokátní kanceláře už dnes očekává komunikaci ve svém rodném jazyce

slido

Otázka: Kolik aplikací je schopno zvládnout jiný jazyk než angličtinu?

Odpovídá Erwin Hanslik: Angličtina je řečí byznysu, ale komunikovat v různých jazycích bude důležité nejen pro vývoj nových aplikací. Klient advokátní kanceláře už dnes očekává komunikaci ve svém rodném jazyce.

16.5.2017 16:02 | Konference končí

Závěrečná diskuse na téma “právní byznys v CEE” uzavřela druhý ročník konference Innovative Legal Services Forum 2017. Následuje networking a závěrečný koktejl.

Innovative Legal Services Forum 2017

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru