Roční míra inflace v eurozóně v květnu klesla na 1,4 procenta z 1,9 procenta v dubnu. V celé Evropské unii se pak snížila z 2,0 na 1,6 procenta. Zpřesněné harmonizované údaje v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Loni v květnu činila míra inflace v eurozóně i v EU shodně -0,1 procenta.

Největší podíl na vzestupu inflace mají ceny energií, které v květnu v meziročním srovnání vzrostly o 5,9 procenta, ceny topného oleje stouply o 10,3 procenta, zatímco ceny telekomunikací o 1,7 procenta klesly.

Nejnižší míra inflace byla v Irsku (0,0 %), Rumunsku (0,5 %), Dánsku a Nizozemsku (v obou 0,7 %). Na druhém konci spektra je Estonsko (3,5 %), Litva (3,2 %) a Británie (2,9 %). V České republice inflace podle Eurostatu činila 2,5 procenta.

O měsíc dříve, tedy v dubnu, roční míra inflace ve 24 státech EU klesla, v jednom stagnovala a ve třech stoupla.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, se v eurozóně snížila na 0,9 procenta z dubnových 1,2 procenta. Dále se tak vzdálila cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se jádrová inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty.