Japonský dodavatel autodílů Takata v pondělí požádá o ochranu před věřiteli. Ve čtvrtek to uvedly zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. Firma se potýká s rozsáhlými náklady, které souvisejí s problematickými nafukovači jejích airbagů.
Podle jednoho ze zdrojů bude Takata po podání žádosti o bankrotovou ochranu usilovat o získání překlenovacího úvěru od bankovní divize společnosti Mitsui Financial Group. Mluvčí společnosti Takata nicméně uvedl, že žádné rozhodnutí ohledně podání žádosti či financování zatím nepadlo.
Nafukovače Takata mohou při aktivaci airbagu vymrštit do vozu části kovu. Jsou spojovány s nejméně 16 úmrtími po celém světě a výrobci aut kvůli nim už museli svolat do servisů desítky milionů vozů. Odborníci z odvětví náklady na svolávání odhadují na 10 miliard dolarů (zhruba 235 miliard korun).
Takata prodělala v uplynulém finančním roce do konce března 79,6 miliardy jenů (zhruba 17 miliard korun) a vykázala už třetí celoroční ztrátu za sebou. Firma v rámci lednové dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti přiznala, že zakrývala důkazy o rizicích spojených s jejími nafukovači. Souhlasila, že za ukončení trestního stíhání ve Spojených státech zaplatí celkově miliardu dolarů.
Češi mají levnější euro i dolar. Konec intervencí přiláká také více dělníků z Východu - čtěte ZDE
ČEZ schválil nižší dividendu, stát dostane o 2,5 miliardy korun méně než loni - čtěte ZDE
Dohoda volného obchodu mezi Japonskem a EU je na dosah, měla by být do začátku července - čtěte ZDE
Akcie čínských technologických firem rostou o desítky procent. Zastínily americké rivaly - čtěte ZDE
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist