Japonský dodavatel autodílů Takata v pondělí požádá o ochranu před věřiteli. Ve čtvrtek to uvedly zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. Firma se potýká s rozsáhlými náklady, které souvisejí s problematickými nafukovači jejích airbagů.

Podle jednoho ze zdrojů bude Takata po podání žádosti o bankrotovou ochranu usilovat o získání překlenovacího úvěru od bankovní divize společnosti Mitsui Financial Group. Mluvčí společnosti Takata nicméně uvedl, že žádné rozhodnutí ohledně podání žádosti či financování zatím nepadlo.

Nafukovače Takata mohou při aktivaci airbagu vymrštit do vozu části kovu. Jsou spojovány s nejméně 16 úmrtími po celém světě a výrobci aut kvůli nim už museli svolat do servisů desítky milionů vozů. Odborníci z odvětví náklady na svolávání odhadují na 10 miliard dolarů (zhruba 235 miliard korun).

Takata prodělala v uplynulém finančním roce do konce března 79,6 miliardy jenů (zhruba 17 miliard korun) a vykázala už třetí celoroční ztrátu za sebou. Firma v rámci lednové dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti přiznala, že zakrývala důkazy o rizicích spojených s jejími nafukovači. Souhlasila, že za ukončení trestního stíhání ve Spojených státech zaplatí celkově miliardu dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru