Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) nabídne 15 procent akcií své polské pobočky Raiffeisen Bank Polska na varšavské burze prostřednictvím primární veřejné nabídky (IPO). Úpis akcií je možný od čtvrtka do 6. července, kdy bude také zveřejněna jejich cena, uvedla agentura Reuters.

Obchodování akciemi banky známé jako Raiffeisen Polbank bude zahájeno na varšavské burze kolem 19. července. Podle nedávné kalkulace RBI činí účetní hodnota její polské pobočky asi 1,4 miliardy eur (37 miliard korun).

RBI před časem zvažovala prodej Raiffeisen Polbank, avšak na jaře rozhodla, že ji raději bude restrukturalizovat. Plánuje proto do roku 2018 zavřít 60 až 70 poboček, zavést další úsporná opatření, díky kterým chce ušetřit zhruba 50 milionů eur, a do konce roku 2019 zrušit 850 až 950 pracovních míst na plný úvazek. Na konci loňského roku měla RBI v Polsku 299 poboček a 4242 zaměstnanců. Náklady na restrukturalizaci RBI odhadla na deset milionů eur.

V současné době je banka v těžké situaci, neboť její čistá ztráta se v prvním čtvrtletí zvýšila sedmkrát. A i když restrukturalizace má podpořit její atraktivitu, podle zdrojů agentury Reuters o akcie sice zájem je, ale nijak závratný. Nabídnuty budou jen institucionálním investorům.

RBI jde s akciemi na burzu pod nátlakem polského úřadu pro regulaci finančního sektoru (KNF). Emise se měla uskutečnit už před rokem, ale KNF tehdy povolil odklad, další odložení IPO, o které RBI požádala počátkem roku, už zamítl. Zapsání na burze bylo podmínkou akvizice 70 procent akcií Polbank v roce 2011.

RBI je většinovým akcionářem české Raiffeisenbank. Ta v České republice poskytuje bankovní služby od roku 1993 a v současnosti je na českém trhu pátou největší bankou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru