Na Barrandovských terasách v následujících týdnech odstartuje výstavba moderního hotelu. Proměna prvorepublikového výletního podniku, který chátral několik desítek let, se tak rozeběhne naplno. "Zahájit výstavbu apartmánového domu plánujeme v srpnu," prozradil HN architekt Ondřej Kukral, který se na proměně celého areálu podílí.
Aktuálně na místě probíhá úprava svahu, kde vzniká prostor pro základy nové budovy. Pokud nenastanou komplikace s tamním podložím, výstavba se v létě rozeběhne naplno. Hrubá stavba hotelu v takovém případě bude dokončena ještě na přelomu letošního roku. Vlastník areálu Michalis Dzikos, který se specializuje na rekonstrukce architektonických památek, očekává, že by se Barrandovské terasy mohly veřejnosti otevřít na přelomu let 2019 a 2020.
Hotelový komplex apartmánového typu nabídne ubytování přibližně pro dvě stě hostů. Skládat se bude ze dvou budov. Nové stavby navrhlo renomované studio Kuba & Pilař architekti. První z budov bude kopírovat původní hadovitý půdorys teras. Druhá stavba vyroste na vyvýšenině v severní části areálu.
Zchátralý areál Barrandovských teras v Praze. Na nově oplocených pozemcích se pohybují dělníci a bagry, které upravují terén.
Dzikos, který areál vlastní prostřednictvím firmy Barrandovské terasy, již vloni odstartoval rekonstrukci funkcionalistické budovy, která na místě vyrostla koncem dvacátých let minulého století podle návrhu architekta Maxe Urbana. Historické budově se však nenavrátí její původní vzhled, jiného provedení se dočkají například okna, a to kvůli okolnímu hluku z dopravy. Architekti se však v rámci svých návrhů snažili původnímu vzhledu budovy přiblížit co nejvíce.
Po dokončení rekonstrukce plánuje historickou budovu opět zpřístupnit veřejnosti. Na místě se po dlouhé době zase otevře restaurace. Přestože majitel odmítl již dříve prozradit, kolik do oprav investuje, podle starších úvah Dzikosova někdejšího spolupracovníka Jaromíra Hrdličky má jít o investici mezi 200 až 500 miliony korun. Nakolik pak vyjde nová výstavba, není jasné.
Otázkou zatím zůstává, co bude s ruinami skokanské věže, nad kterými se bude nacházet nový hotel. Bazén pod skalou, který nefunguje od 50. let, leží na pozemku, jenž Dzikosovi nepatří. Vlastní jej Dagmar Havlová, manželka Ivana Havla, bratra bývalého prezidenta.
Terasy byly ve 30. a 40. letech minulého století přes týden oblíbeným místem večírků filmových hvězd, o víkendech pak na místo přijížděly davy Pražanů. V době největší slávy bylo na místě pro návštěvníky k dispozici tři tisíce židlí a pět set stolů. Francouzská restaurace byla vyhlášeným místem, kam chodila jíst nejen pražská smetánka. Na přelomu 40. let však byly terasy znárodněny a postupně začaly chátrat. V roce 1992 se pak celý areál teras vrátil potomkům zakladatele Václava Maria Havla, bratrům Václavovi a Ivanovi Havlovým.
Liberecký podnikatel Dzikos se začal v lokalitě angažovat v roce 2001, kdy získal podíl v již zmíněné akciové společnosti Barrandovské terasy. Na podzim 2015 se pak stal jediným akcionářem. Samotná rekonstrukce se přitom odkládala několik let.
Zchátralý areál Barrandovských teras v Praze. Na nově oplocených pozemcích se pohybují dělníci a bagry, které upravují terén.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist