Vláda schválila zavedení vízového programu pro investory ze zemí mimo EU. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Cizinci, kteří v Česku investují nejméně 75 milionů korun a vytvoří alespoň 20 nových pracovních míst, budou moci žádat o získání povolení k dlouhodobému pobytu.
Hospodářská komora schválené opatření zkritizovala, podmínky jsou podle ní příliš přísné.
"Jsem přesvědčen, že toto opatření bude mít příznivý dopad na Česko, protože je v souladu s vládní politikou zvyšování zaměstnanosti. Investice vytvářejí pracovní místa," dodal Zaorálek.
Nařízení vlády předpokládá, že o dlouhodobý pobyt za účelem investování bude moci žádat investor, který se zaváže vytvořit nová pracovní místa, z čehož pak plyne pozitivní dopad na státní rozpočet, neboť zaměstnavatel bude odvádět ze mzdy zaměstnanců odvody na sociální a zdravotní pojištění, uvádí dokument.
Mezi podmínky pro získání dlouhodobého pobytu má patřit mimo jiné to, že půjde o významnou a dlouhodobou investici. Posuzováno bude, zda je cizinec společníkem, členem statutárního orgánu, nebo prokuristou obchodní společnosti. V případě, že žádá z pozice společníka firmy, měl by vlastnit alespoň 30procentní podíl v této obchodní korporaci.
"Obecným cílem zákonného nastavení podmínek vstupu a pobytu za účelem investování je dosažení přínosu migrace (pro ekonomiku státu, kraje či obce) a rovněž omezení rizika dodatečných nákladů pro stát," uvedlo v návrhu opatření ministerstvo průmyslu.
Hospodářská komora (HK) a Svaz průmyslu a dopravy v rámci připomínkového řízení požadovaly snížení hranice investice na 15 milionů korun. HK proto schválenou podobu návrhu kritizovala. "Se schválenými limity může mít řada podnikatelů velký problém. Subjekty, které přicházejí s jasnou vizí, novými pracovními místy a ochotou investovat, by měly být motivovány výhodnějšími podmínkami," uvedl Ladislav Minčič z HK.
Návrhy ministerstva vycházejí z novely cizineckého zákona, kterou už schválila sněmovna a nyní čeká na posouzení v Senátu. Norma předpokládá, že podmínky pro vydání a prodloužení platnosti povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování stanoví nařízením vláda.
Kabinet v pondělí také přijal nařízení, které upravuje podmínky pro práci cizinců ze třetích zemí v Česku. Nově je jasně stanoveno, že cizinci nesmí pracovat, pokud jsou v Česku na základě krátkodobého víza. Podle Zaorálka se sice dosud taková praxe uplatňovala, v právní úpravě to ale nebylo jednoznačně stanoveno.
Vízový program pro investory má řada zemí. V Maďarsku se týká investorů, a to jak fyzických osob, tak i společností existujících minimálně pět let. Požadavkem pro získání víza je investice v minimální výši 250 tisíc eur (6,7 milionu korun).
Německo má svůj investorský vízový program, kde je podmínkou pro získání povolení k pobytu nutné provést investici v minimální výši jednoho milionu eur a vytvořit minimálně deset nových pracovních míst. Tyto podmínky se vztahují také na samostatně výdělečné podnikatele. Podobné investorské vízové programy má také Británie, Nizozemsko, Irsko, Francie a řada dalších států.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist