Nabídka ropy na světovém trhu se v červnu zvýšila, nad očekávání více produkují signatáři dohody o snížení produkce, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několik dalších zemí. Dodržování dohody bylo v červnu nejhorší za šest měsíců. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zatímco v květnu byla dohoda dodržována z 95 procent, v červnu to bylo jen ze 78 procent. Striktní omezení produkce v Saúdské Arábii, Kuvajtu, Kataru a Angole vyvážil růst těžby nad určený strop v Alžírsku, Ekvádoru, Gabunu, Iráku, Spojených arabských emirátech a Venezuele.

IEA poznamenala, že nyní se každý měsíc stane něco, co sníží důvěru v pokrok na cestě k rovnováze na světovém trhu. V červnu byly takové důvody dva: prudký nárůst těžby v Libyi a Nigérii a rovněž fakt, že morálka států podepsaných pod dohodou byla nejhorší za půl roku.

OPEC a některé nečlenské státy včetně Ruska se dohodly, že do března příštího roku omezí těžbu ropy asi o 1,8 milionu barelů denně, aby zmírnily nadbytek suroviny na trhu. K němu přispívá i růst těžby v USA. Dohoda se nevztahuje na členskou Libyi a Nigérii, na jejichž produkci se podepsaly dlouhé roky nepokojů. Těžba v obou státech se v posledních měsících zvýšila celkově o 700 000 barelů denně, což je pro jejich partnery, kteří ji dobrovolně omezují o 1,2 milionu barelů denně, velmi frustrující.

Díky omezení těžby se ceny ropy na světovém trhu stabilizovaly na úrovni 45 až 50 dolarů za barel, v posledních týdnech se ale dostaly pod nový prodejní tlak jak kvůli růstu těžby v USA, tak kvůli tomu, že zásoby ropy ve světě nejeví známky poklesu z rekordních více než tří miliard barelů. Nicméně IEA soudí, že silný růst poptávky ve druhé polovině tohoto roku a v roce příštím by měl posun trhu k rovnováze urychlit.

Agentura předpokládá, že letos i v příštím roce se poptávka zvýší o 1,4 milionu barelů denně. Zásoby ropy v průmyslově vyspělých zemích byly v květnu o 266 milionů barelů nad pětiletým průměrem, zatímco v dubnu to bylo 300 milionů. Předběžné údaje pak naznačují, že v červnu nastal další pokles, i když nepatrný.

I když někteří producenti mimo OPEC, například USA, Kanada a Brazílie, těžbu ropy zvyšují, nedávný pokles cen ropy by je mohl přinutit ke změně této strategie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist