Francie dočasně znárodní výrobce lodí STX France, aby zabránila italské firmě Fincantieri převzít v podniku většinový podíl. Krok, který ve čtvrtek oznámilo ministerstvo hospodářství, je prvním velkým politickým rozhodnutím vlády prezidenta Emmanuela Macrona v oblasti průmyslu.

Macron je považován za vůdce, který je velmi nakloněn podnikání. Jen málo lidí by tak očekávalo, že prvním velkým krokem tohoto bývalého investičního bankéře ve firemním sektoru bude znárodnění. Jeho záměr se podobá intervenčnímu stylu dalších poválečných francouzských prezidentů a zasahuje do zbrojního sektoru, ve kterém dává přednost státní kontrole mnoho zemí, uvedla agentura Reuters.

Francie teď v loděnicích STX France drží podíl 33 procent. Společnost Fincantieri se v květnu dohodla, že za 79,5 milionu eur (2,1 miliardy korun) koupí dvoutřetinový podíl v STX France od zkrachovalé jihokorejské mateřské firmy STX.

Francie však chce ze strategických důvodů vlastnit v STX France poloviční podíl, což nabídla italské firmě. Ta nabídku odmítla. Paříž se proto rozhodla využít svého předkupního práva, které jí vyprší na konci měsíce, a mezitím se pokusit najít jiné řešení.

STX France mimo jiné loni vyrobila největší výletní loď na světě Harmony of the Seas. Vyrobila také Queen Mary II a je výrobcem trupů vojenských lodí, včetně těch letadlových.

"Loděnice v Saint-Nazaire nejsou určeny k tomu, aby zůstaly pod kontrolou státu," uvedl ministr hospodářství Bruno Le Maire. "Preventivní rozhodnutí je dočasné a mělo by nám dát čas na vyjednání nejlepších podmínek," dodal ministr s tím, že dočasné znárodnění není v rozporu s předpisy EU.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist