Světové akcie klesají čtvrtý den v řadě a jsou na cestě k nejhoršímu týdnu od listopadu. Dolů je posílá slovní přestřelka mezi USA a KLDR, která v pátek směrovala investory k jenu, švýcarskému franku a zlatu.
Hlavní evropské burzy v Londýně, Frankfurtu a Paříži zahájily den poklesem o 0,5 až 1,1 procenta a naopak velmi bezpečné německé desetileté vládní dluhopisy vystoupaly na nejvyšší hodnotu od června.
"Geopolitické napětí je v centru pozornosti. Index S&P 500 minulou noc odepsal 1,5 procenta a hodně investorů začíná mít averzi k riziku," popsal Andy Cossor, stratég DZ Bank.
Index společnosti MSCI zaměřený na akcie Asie a Tichomoří s výjimkou Japonska přes noc klesl o 1,55 procenta. Za celý týden je pak ukazatel o 2,5 procenta níže. Jihokorejský won klesl o 0,45 procenta, Australské akcie spadly o 1,3 procenta, čínské a hongkongské cenné papíry jsou níže o 1,6 a 1,9 procenta.
Vývoj indexů evropských burz |
Zdroj: Thomson Reuters |
Krize spouští výprodej
Řada světových trhů v posledních týdnech přepisovala rekordy či dosahovala několikaměsíčních maxim. Tím se ale také staly náchylnějšími k výprodejům, které napětí kolem KLDR spouští.
Index volatility CBOE, který je barometrem očekávání ohledně výkyvů na americkém trhu, je nejvýše od 8. listopadu, kdy byl Donald Trump zvolen prezidentem. Podobný ukazatel v Číně zaznamenal největší nárůst od začátku loňského roku a je na nejvyšší úrovni za posledních sedm měsíců. V Evropě jsou očekávané výkyvy největší od dubnových francouzských prezidentských voleb.
"Slovní přestřelka mezi USA a KLDR se zintenzivnila natolik, že ji trhy nemohou ignorovat," řekl Shane Oliver, šéf investiční strategie v AMP Capital Sydney. "Přišlo to v době, kdy trhy čeká korekce a Korea přináší perfektní spouštěč." Řada burz v posledních týdnech přepisovala rekordy nebo alespoň stanovovala několikaletá maxima, což je činí náchylnější k výprodejům.
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek znovu slovně pohrozil Pchjongjangu. Prohlásil, že jeho varování, že vypustí "oheň a hněv", asi nebylo dostatečně silné. Reagoval tak na výhrůžku Severní Koreje, která prý zvažuje raketový útok na americký tichomořský ostrov Guam.
"Situace se vyvíjí v kubánskou krizi naší generace," hodnotí situaci Robert Carnell, hlavní ekonom pro Asii v ING.
Vývoj indexu S&P 500 |
Zdroj: Thomson Reuters |
Daří se zlatu i jenu
Japonský trh je sice zavřený kvůli státnímu svátku, ale poptávka po tamní měně vyhnala jen na osmitýdenní maximum 108,91 jenu za dolar. Měna tak zaznamenala nejlepší týden od května.
Jenu se během geopolitických a finančních krizí obecně daří, jelikož Japonsko patří k největším věřitelům a existuje předpoklad, že japonští investoři by své prostředky při vypuknutí krize stáhli.
Tradiční bezpečnou měnou je i švýcarský frank, kterému se nyní také daří. Zatímco před dvěma týdny zaznamenal oproti euru největší propad od začátku roku 2015, tento týden má za sebou největší růst od června 2016.
Zlato, rovněž považované za bezpečný přístav, vystoupalo tento týden o 2,25 procenta a dosáhlo na dvouměsíční maximum 1288 dolarů za troyskou unci.
Vývoj kurzu dolaru k jenu |
Zdroj: Thomson Reuters |
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist