Ještě před pár dny byl portál Pepa.cz dvojkou českého slevového trhu hned za Slevomatem. Kvůli sporu mezi společníky ale minulý týden přišel o doménu, některé obchodní partnery a miliony korun na tržbách. Jednatelé Petr Sýkora a Levon Ter-Ghazaryan přesunuli server na adresu Klido.cz a plánují postupně upustit od slev a prodávat hlavně dovolené v Česku.

Spor, který minulý týden vygradoval až k podání insolvenčního návrhu a trestního oznámení, vyjde portál draho. Za několik dní prý přišel o obrat ve výši jednotek milionů korun. "To je okamžitý pokles, otázkou je, jak to bude vypadat za rok a zda se nám podaří získat zákazníky zpátky s novou značkou," uvádí Petr Sýkora, jeden z jednatelů firmy.

Portál zároveň kvůli sporu přišel o některé obchodní partnery. Sýkora ale tvrdí, že 80 až 90 procent hoteliérů a dalších firem, tedy asi 2700 partnerů, s ním bude po skončení běžících smluv znovu spolupracovat.

"Nějaké procento obchodních partnerů situace zasáhla a v tuto chvíli k nám nechovají velkou důvěru. Jsem ale pevně přesvědčený o tom, že se k nám po několika týdnech či měsících vrátí," říká Sýkora. Na facebookové stránce portálu, nyní pod názvem Klido.cz, zákazníci ještě o víkendu a v pondělí popisovali, že jim zaplacené vouchery firmy nechtějí vzít.

Žaloba proti společníkovi

Sýkora do minulého roku firmu řídil spolu s Ter-Ghazaryanem jako manažer. Poté oba muži získali ve firmě dohromady 50procentní podíl. Zbylá polovina patří společnosti Millenium Prague, která vlastní i doménu Pepa.cz, na které nyní rozjíždí vlastní agregátor slevových nabídek jiných portálů.

Sýkora se chce tohoto společníka žalobou zbavit a zároveň od něj získat náhradu škody. "Je to na úrovni vyšších jednotek milionů, možná přes deset milionů korun," myslí si. Kdy ale k vyřešení situace dojde, není schopný odhadnout.

Millenium Prague to však odmítá. "Je podán odpor," reagoval e-mailem na žalobu o vyloučení společníka zástupce firmy Jiří Nový s tím, že nevidí důvod, proč by měla společnost nahrazovat škodu. "Za co náhrada škody? Že neplatí poplatek za užívání domény?" napsal.

Nové jméno, nové zaměření

Portál Klido, který převzal obsah Pepa.cz, má podle Sýkory znamenat slovo "klíďo" ve smyslu "Dovolená? Klíďo", a zároveň zkratku slov "klidná dovolená". "Charakterizuje to náš byznys," míní. Stejně jako jednička na trhu, Slevomat.cz, se chce Klido v budoucnu odklonit od slev. "Chceme být synonymem pro dovolenou v tuzemsku," uvádí Sýkora. Chce tak nabídnout podobnou službu, kterou už Slevomat provozuje, a to možnost rezervace termínů ubytování přímo na svém webu.

Za portálem Klido.cz nyní stojí společnost Propertio, kterou Sýkora s Ter-Ghazaryanem založili jako servisní firmu. Převedli do ní peníze portálu a budou z ní vyplácet obchodní partnery. Zároveň už jednají o vstupu nového investora, který ale není z oblasti slevových portálů. "Nebráníme se strategickému partnerství, budeme ale důraznější a nepřistoupíme na nevýhodné podmínky," uvádí Sýkora.

Rušný týden

V pondělí minulý týden se na druhém největším slevovém portálu Pepa.cz objevilo prohlášení, že se společnost dostala do situace, kdy není likvidní a nemůže dostát svým závazkům. Pro jednatele Sýkoru a Ter-Ghazaryana to bylo překvapení. "V současnosti máme v aktivech 44 milionů korun, přičemž 90 procent tvoří finanční hotovost, hodnota závazků činí 40 milionů korun," uvedl na začátku minulého týdne Sýkora.

Minulé úterý na firmu podal Jiří Jankov z pozice jednatele insolvenční návrh. Jednatelem ale podle Sýkory není od konce června, protože se údajně snažil vyvést z firmy peníze. "Společnost Millenium Prague, která jednala prostřednictvím Jiřího Jankova, chtěla z portálu Pepa.cz vystoupit. Nedohodli jsme se ale na částce za její podíl, a proto chtěla z firmy vyvést osm milionů korun," popisuje Sýkora. Na pokus o vyvedení peněz se přišlo a proto se jednatelé rozhodli podat na Jankova předběžné opatření, aby nemohl s penězi portálu Pepa.cz nijak nakládat.

"Jedná se o účelové trestní oznámení. Šetřila to policie a vše máme v pořádku," oponuje Nový. Údajně vyvedené peníze prý byly zaplaceny na základě řádné fakturace. O prodeji podílu patřícího Millenium Prague se podle něj vedlo sedm jednání, žádné ale nepřineslo dohodu.

Millenium Prague tak minulý týden také podala na firmu trestní oznámení. "Vedení společnosti proplácelo a objednávalo nesmyslné mediaplány na inzerci, které neměly reálnou návratnost, mzdové náklady neodpovídaly výkonu společnosti," uvedla své důvody v e-mailu.

V návrhu na insolvenci Jankov zdůrazňoval to, že Sýkora a Ter-Ghazaryan vyvedli z portálu Pepa.cz 31,5 milionu korun do své další společnosti – Online Brothers. Tomu se ale oba jednatelé brání, podle nich měla Online Brothers finance spravovat do té doby, než bude situace vyřešená, protože hrozilo, že je Jankov zpronevěří. Nyní peníze portálu spravuje společnost Propertio, kterou Sýkora s Ter-Ghazaryanem nově založili.

K návrhu na insolvenci ale žádný věřitel nepřipojil svou pohledávku a jednatelé zároveň požádali o zpětvzetí návrhu. Soud jim vyhověl a insolvenční řízení v pátek zrušil.