Estonsko se může stát první zemí na světě, která zavede vlastní digitální měnu. Takzvaný "estcoin" se má stát dalším rozšířením tamního projektu elektronického občanství, které už přilákalo 22 tisíc lidí z celého světa včetně 150 Čechů.

Novou měnu představil na blogu šéf projektu e-občanství Kaspar Korjus.

S digitálními měnami už experimentují například Čína nebo Rusko, ale žádnou měnu tyto státy ještě nespustily.

"Estonsko má jasnou výhodu v této oblasti díky své digitální infrastruktuře a systému e-občanství. Žádná jiná země se nedostala tak blízko k vývoji technologie i zákonného rámce, který by umožnil bezpečně provozovat globální kryptoměnu," napsal Korjus.

Digitální měna by se do oběhu dostala primárním prodejem investorům (Initial Coin Offering; ICO) a jejich distribuce by byla napojená na systém elektronického občanství. Korjus by ale rád, aby se z estcoinu postupně stal globální systém.

"Estcoin by poprvé v historii umožnil investovat do státu," popisuje Korjus. "Investice do kryptoměn jsou velmi rizikové s potenciálem velkého výnosu. Majitelé estcoinů ale budou mít navíc motivaci podporovat vývoj našeho digitálního státu."

Peníze z ICO by Korjus rád použil na další investice do moderních technologií. Že měna prospěje Estonsku a jeho digitalizaci, si myslí i Vitalik Buterin, spoluzakladatel digitální měny Ethereum, v současnosti druhé nejhodnotnější kryptoměny hned po bitcoinu. Podle Korjuse Buterin přispěl k vývoji nové měny, jelikož poskytl cennou zpětnou vazbu.

Vlastnictví měny by bylo napojené na e-občanství a státní dohled by podle Korjuse dal dostatečné zabezpečení a zároveň znemožnil financování nelegálních aktivit. To je častým tématem kritiky bitcoinu a dalších digitálních měn. Vzhledem k tomu, že je jejich vlastnictví těžko zjistitelné, může přes ně docházet k nelegálním transakcím či praní špinavých peněz.

E-občanství je možné vyřídit po internetu s ověřením na dálku. Držitelům pak umožňuje přes síť například založit firmu, komunikovat s úřady nebo založit a spravovat bankovní účet. Aktuálně má Estonsko již 22 tisíc virtuálních občanů. A zájem dále roste. Podle Korjuse už dokonce počet žádostí o občanství překročil počet narozených dětí. Největší zájem o e-občanství mají Finové a po nich Rusové a Ukrajinci.