Estonsko se může stát první zemí na světě, která zavede vlastní digitální měnu. Takzvaný "estcoin" se má stát dalším rozšířením tamního projektu elektronického občanství, které už přilákalo 22 tisíc lidí z celého světa včetně 150 Čechů.
Novou měnu představil na blogu šéf projektu e-občanství Kaspar Korjus.
S digitálními měnami už experimentují například Čína nebo Rusko, ale žádnou měnu tyto státy ještě nespustily.
"Estonsko má jasnou výhodu v této oblasti díky své digitální infrastruktuře a systému e-občanství. Žádná jiná země se nedostala tak blízko k vývoji technologie i zákonného rámce, který by umožnil bezpečně provozovat globální kryptoměnu," napsal Korjus.
Digitální měna by se do oběhu dostala primárním prodejem investorům (Initial Coin Offering; ICO) a jejich distribuce by byla napojená na systém elektronického občanství. Korjus by ale rád, aby se z estcoinu postupně stal globální systém.
"Estcoin by poprvé v historii umožnil investovat do státu," popisuje Korjus. "Investice do kryptoměn jsou velmi rizikové s potenciálem velkého výnosu. Majitelé estcoinů ale budou mít navíc motivaci podporovat vývoj našeho digitálního státu."
Peníze z ICO by Korjus rád použil na další investice do moderních technologií. Že měna prospěje Estonsku a jeho digitalizaci, si myslí i Vitalik Buterin, spoluzakladatel digitální měny Ethereum, v současnosti druhé nejhodnotnější kryptoměny hned po bitcoinu. Podle Korjuse Buterin přispěl k vývoji nové měny, jelikož poskytl cennou zpětnou vazbu.
Vlastnictví měny by bylo napojené na e-občanství a státní dohled by podle Korjuse dal dostatečné zabezpečení a zároveň znemožnil financování nelegálních aktivit. To je častým tématem kritiky bitcoinu a dalších digitálních měn. Vzhledem k tomu, že je jejich vlastnictví těžko zjistitelné, může přes ně docházet k nelegálním transakcím či praní špinavých peněz.
E-občanství je možné vyřídit po internetu s ověřením na dálku. Držitelům pak umožňuje přes síť například založit firmu, komunikovat s úřady nebo založit a spravovat bankovní účet. Aktuálně má Estonsko již 22 tisíc virtuálních občanů. A zájem dále roste. Podle Korjuse už dokonce počet žádostí o občanství překročil počet narozených dětí. Největší zájem o e-občanství mají Finové a po nich Rusové a Ukrajinci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist