Sázkové společnosti Fortuna klesl v prvním pololetí čistý zisk o 53,1 procenta na 2,5 milionu eur (65 milionů korun). Analytici přitom čekali, že propad zisku bude jen zhruba poloviční. Důvodem poklesu zisku o více než polovinu jsou především náklady na expanzi firmy v Evropě a refinancování dluhu. Objem přijatých sázek naopak vzrostl o 40,9 procenta na 720,7 milionu eur (18,8 miliardy korun), zvyšovaly se hlavně internetové sázky. Fortuna o tom informovala v tiskové zprávě.

Hrubé výhry, které znamenají rozdíl mezi objemem přijatých sázek a penězi vyplacenými na výhrách zpět sázkařům, v prvních šesti měsících vzrostly téměř o čtvrtinu na 100,2 milionu eur (2,6 miliardy korun). Také v tomto případě je nárůst podle firmy tažen rozvojem on-line sázení, které je typické svou nižší marží. Provozní zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) klesl o 22 procent na 7,6 milionu eur (198 milionů korun). Bez jednorázových položek by EBITDA meziročně vzrostla zhruba o osm procent, uvedla Fortuna.

Podle generálního ředitele Fortuny Pera Widerströma se na růstu sázek podílely všechny tradiční trhy, kde Fortuna podniká, a částečně také výsledky nově získané společnosti Hattrick s působností v Rumunsku, Chorvatsku nebo Španělsku. "Provozní zisk EBITDA je ovlivněn především jednorázovými náklady spojenými se středoevropskou expanzí a integrací nových společností do skupiny," dodal Widerström.

"Výrazný nárůst přijatých sázek hodnotíme ze strategického hlediska pozitivně, neboť potvrzuje ambici společnosti stát se sázkařským lídrem střední a východní Evropy. Nicméně výrazný pokles ziskovosti, který překonal i naše konzervativní odhady, nás výrazně zklamal a za normální situace by měl mít negativní dopad na cenu akcií," uvedl analytik Komerční banky Richard Miřátský. Vývoj ceny akcií je podle něj však těžko odhadnutelný, protože hodnota cenných papírů je více než stávajícím hospodařením firmy nyní ovlivněna snahou většinového vlastníka o výkup akcií a stažení společnosti z burzy.

Společnost Penta, která Fortunu ovládla v roce 2005 a nyní jí patří více než tři čtvrtiny akcií, na konci března uvedla, že chce být ve firmě dlouhodobým investorem a získat stoprocentní podíl. Za každou akcii původně nabídla minoritním akcionářům 98,69 koruny, na konci května však výkupní cenu navýšila o téměř pětinu na 118,04 koruny.

Akcie Fortuny na pražské burze po oznámení pololetních výsledků zůstaly na středeční zavírací ceně 148,5 koruny za cenný papír.

Analytici propad čistého zisku očekávali, počítali ale s tím, že bude jen zhruba poloviční oproti tomu, co nakonec Fortuna oznámila. Zároveň ovšem upozorňovali na to, že příliš přesný odhad nelze udělat vzhledem k některým jednorázovým položkám, jež pololetní výsledky ovlivnily.

Jednou z jednorázových položek, které pololetní výsledky Fortuny ovlivnily nejvíce, byla akvizice irské společnosti Hattrick Sports Group, kterou Fortuna dokončila ve druhé polovině května. Náklady byly 85 milionů eur (2,3 miliardy korun) a Fortuna se díky nákupu stala lídrem na trhu v Rumunsku.

"Většina z jednorázových položek se nebude opakovat a naopak se plně projeví tržby z akvírovaných společností. Cenu akcií ale nyní nejvíce ovlivňuje spekulace okolo výkupní ceny v případném pokračování odkupu akcií," uvedl analytik společnosti BH Securities Martin Vlček.

Fortuna Entertainment Group vznikla v roce 2009, zaměřuje se hlavně na kurzové sázky. Původně česká firma s 25letou historií do nákupu Hattricku působila v Česku, na Slovensku a v Polsku. S akciemi Fortuny se obchoduje na pražské a varšavské burze. Tržní hodnota firmy nyní dosahuje 7,8 miliardy korun. 

Vývoj akcií Fortuny od začátku roku
Fortuna
Zdroj: Thomson Reuters