Do rozvoje okolí Masarykova nádraží plánuje investiční skupina Penta v následujících letech investovat až deset miliard korun. V ideálním případě tam chce postavit osm budov. Výstavba  první, kterou navrhlo studio Zaha Hadid Architects, jen tak nezačne. Na pozemcích nedávno odstartoval archeologický průzkum.

"Očekáváme, že bude trvat devět až dvanáct měsíců. To nám momentálně jako developerovi nijak nevadí, protože souběžně s průzkumem běží povolovací procesy. Zatím tak neztrácíme čas," říká v rozhovoru pro HN šéf realitní divize Penty Petr Palička.

HN: Máte odhad, kdy byste mohli začít stavět první budovu?

Jakmile získáme posouzení vlivu stavby na životní prostředí, čeká nás územní rozhodnutí a stavební povolení. Při všech těchto procesech se termín špatně odhaduje, ale věříme, že bychom na konci roku 2019 mohli mít veškeré dokumenty pohromadě a začneme stavět. Samozřejmě za předpokladu, že nenastane nějaká zásadní komplikace.

HN: Abyste mohli postavit všechny budovy, potřebujete koupit parcely, které na místě vlastní ČSAD. Už jste s firmou zahájili jednání o případné koupi pozemků?

Zahájili. ČSAD tam plánuje vlastní projekt, na který získala územní rozhodnutí a v současnosti usiluje o stavební povolení. Pro nás se jedná o část projektu za magistrálou na území Prahy 8, kde jsme zatím pouze ve fázi studií. Od začátku, kdy jsme projekt ještě projednávali s Institutem plánování a rozvoje hlavního města, Národním památkovým ústavem a památkáři z magistrálu bylo jasné, že první část projektu vznikne v Praze 1 a teprve poté půjdeme na Prahu 8.

HN: Jak si dohodu představujete? ČSAD už chystá na místě vlastní projekt…

Vzhledem k tomu, že ČSAD pozemek nechtějí prodat, rádi bychom našli takovou dohodu, kdy budeme část projektu budovat dohromady. Jsme si vědomi, že je to pozemek ČSAD, že mají platné územní rozhodnutí. Na druhou stranu bychom byli rádi, kdybychom našli společnou řeč a mohli rozvíjet projekt od Zahy Hadid podle původní studie.

HN: Jak budete postupovat u dalších budov, které chcete na Masarykově nádraží postavit? Budete u všech vypisovat výběrová řízení na jejich architektonické zpracování?

Chceme pokračovat se studiem Zahy Hadid, aby byla architektura jednotná. První studii Zaha Hadid Architects zpracovalo bez ohledu na to, zda nám patří všechny pozemky a bez ohledu na územní plán.  Finální architektura a urbanismus budou vyplývat z toho, co nám dané území skutečně umožní.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se