Britský řetězec supermarketů Tesco by mohl prodat své aktivity v Maďarsku a dalších zemích v regionu, tedy v Česku, Polsku a na Slovensku. Klíčové je, zda bude pokračovat tlak na zvýšení mezd zaměstnancům. V pondělí to napsal maďarský list Magyar Idők s odvoláním na informace od manažera firmy Tesco v Londýně, který si nepřál být jmenován.

Tesco je z nejhoršího venku, v Česku zatím zůstane. Zmenší prodejny a pokusí se vyhnout výkyvům cen potravin, třeba másla

Firma by podle zdroje mohla prodat své aktivity v jednotlivých zemích dohromady, anebo odděleně. K prodeji by mohla přistoupit nejdříve v březnu příštího roku.

List upozornil, že podnikatelský plán Tesca na letošní rok nepočítá s růstem mzdových nákladů. Společnost propouští zaměstnance v regionu, včetně 250 v Maďarsku. Zaměstnanci firmy v Maďarsku nedávno stávkovali kvůli krachu jednání o růstu mezd s vedením.

Na českém trhu působí Tesco od roku 1996. V současnosti má v zemi zhruba dvě stovky obchodů. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která má přes stovku prodejen.

České vedení se v červnu dohodlo s odborovou organizací, že se zaměstnancům prodejen řetězce Tesco od července zvýší základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Některým mzdy vzrostou až o 14 procent. Průměrnou výši mezd však společnost neoznámila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist