Největší sociální síť světa alespoň jednou za měsíc navštíví celkem 4,9 milionu Čechů, což je o půl milionu více, než loni. Ještě více oproti minulému roku narostl počet tuzemských facebookových uživatelů, kteří se do sítě přihlašují přes mobil. Loni jich byly 3,3 miliony, letos o 700 tisíc víc.

Pro firmu Marka Zuckerberga jsou ovšem podstatnější počty inzerentů, díky nimž Facebook vydělává většinu svých peněz a kteří mu na celosvětových tržbách loni přinesli bezmála 27 miliard dolarů. Kolik tuzemských podniků na Facebook umísťuje své reklamy a jaké přinášejí tržby, firma ale na setkání inzerenty nezveřejnila. Podle její evropské viceprezidentky Nicoly Mendelsohnové mezi nimi převažují malé a střední podniky.

"Přes 82 procent českých uživatelů je ve spojení alespoň s jednou z takových firem právě díky Facebooku, který tak společnostem usnadňuje jejich propagaci. Až 39 milionů lidí žijících mimo Česko je přitom ve facebookovém spojení s českými podniky, což vůbec není zanedbatelné číslo," míní manažerka. Český reklamní trh Facebooku se podle ní zásadně neliší od těch dalších v Evropě. "Ve vaší zemi je ale ve srovnání s jinými regiony velmi silný e-commerce," uvádí Mendelsohnová.

Kontrolu reklam musíme kvůli Rusům zpřísnit, přiznává Facebook

Britská manažerka zodpovídá za reklamní byznys Facebooku v Africe, na Středním východě a celé Evropě včetně Ruska. Právě s Ruskem souvisí nynější skandál její firmy. Facebook začátkem září přiznal, že si u něj ruská společnost Internet Research Agency zaplatila zveřejnění politicky laděných reklam, které měly americké uživatele jeho sítě ovlivňovat před tamními prezidentskými volbami. Tajemný ruský inzerent by mohl být napojen na Kreml, a tak už celou věc vyšetřují americké úřady, které mají podezření na ilegální ovlivňování volební kampaně.

Mendelsohnová případ nechce příliš komentovat a odvolává se na nedávné vyjádření svého šéfa Zuckerberga, kterého už si na kobereček pozvala také vyšetřovací komise amerického Senátu. "Rád bych vám řekl, že budeme schopni zastavit všechno ovlivňování, ale nebylo by to realistické. Na světě vždy budou zlí lidé a my nemůžeme vládám zabránit, aby se do ovlivňování pouštěly. Můžeme se ale zlepšit," napsal zakladatel firmy na svém facebookovém profilu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se