Telekomunikační operátor O2 se ve třetím čtvrtletí dokázal vyrovnat s propadem příjmů ze zrušeného roamingu v EU a navzdory očekáváním analytiků zvýšil zisk meziročně o 1,4 procenta na 1,48 miliardy korun. Firmě pomohl nejen pokračující růst zájmu zákazníků o mobilní data - datový provoz vzrostl meziročně o 94 procent - a placenou televizi, ale také to, že se jí daří prodávat finanční služby.

Mezi ně patří například pojištění chytrých telefonů nebo tabletů či cestovní pojištění nabízené ve spolupráci s pojišťovnou Maxima. “Výnosy z finančních služeb letos dosáhly už téměř 130 milionů korun a pomáhají nám částečně kompenzovat negativní vliv evropské regulace,” uvedl finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil. Tržby O2 klesly ve srovnání se stejným obdobím loni o 100 milionů korun na 9,4 miliardy. Průměrný výnos na zákazníka se za poslední rok zvýšil o čtyři koruny na 292 korun měsíčně. Akcie O2 v úterý reagovaly na výsledky růstem o 3,5 procenta na 266,50 koruny za jeden cenný papír.

Analytici oslovení HN očekávali meziroční pokles zisků téměř o 13 procent, protože operátoři ze zemí Evropské unie nesmí od 15. června zákazníkům účtovat žádné dodatečné poplatky za využívání mobilních a datových služeb na území jiného státu osmadvacítky.

"Od června do září zákazníci O2, kteří vycestovali v rámci Evropy, provolali dvakrát více minut a spotřebovali sedmkrát více dat než loni. Kvůli tomuto nárůstu musíme strpět vyšší související náklady v celkové výši stovek milionů korun, které musíme platit zahraničním operátorům a které zároveň nemáme možnost plně naúčtovat do našich výnosů," uvedl Kouřil.

O2 dále uvádí, že takový vývoj potvrzuje závěry analýzy Českého telekomunikačního úřadu, podle které může mít nová regulace roamingu nepříznivý dopad do hospodaření operátorů nebo může v budoucnu vést ke zvýšení vnitrostátních cen.

"Výsledky nás velmi mile překvapily na úrovni provozního a čistého zisku. V poslední prognóze jsme očekávali jejich jednoprocentní pokles za celý rok. Výsledky za třetí čtvrtletí však dávají šanci, že nakonec by O2 mohlo zaznamenat oproti loňskému roku mírný nárůst," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Počet mobilních zákazníků O2 dosáhl ke konci září 4,9 milionu a zůstal tak na stejné úrovni jako loni. Více lidí než loni ale využívá služby O2 na základě smlouvy. Jejich počet vzrostl za poslední rok o 1,6 procenta na téměř 3,4 milionu. Podíl smluvních zákazníků na celkovém počtu se tak přiblížil 69 procentům.

Pevnou hlasovou linku na konci září využívalo 635 tisíc zákazníků, oproti loňsku jde téměř o třináctiprocentní propad. Naopak roste zájem o placenou televizi O2 TV, ke které se zákazníci mohou připojit jak přes pevnou linku O2, tak přes internet od jakéhokoli poskytovatele. Počet předplatitelů O2 TV se meziročně zvýšil o 4,5 procenta na 230 tisíc. Oblibu si získává také jednorázový přístup k placené televizi na 24 hodin. Službu, kterou O2 zpoplatňuje 69 korunami, využívají například fanoušci sportovních přenosů. "Při nedávném fotbalovém derby Slavia–Sparta padl dosavadní rekord ve sledovanosti jednotlivého pořadu, když tento zápas sledovalo celkem 239 tisíc diváků," uvedla firma v tiskové zprávě.

Pevný internet od O2 (xDSL) mělo na konci září 742 tisíc lidí, meziročně o 4,2 procenta méně. V rámci tohoto počtu však vzrostl na 70 procent podíl zákazníků, kteří mají přístup k vysokorychlostnímu internetu založenému na technologii VDSL.

Na Slovensku se počet mobilních zákazníků O2 zvýšil téměř o tři procenta na 1,9 milionu. Tržby O2 tam ve třetím čtvrtletí dosáhly 1,76 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst téměř o osm procent.

Regulace roamingu zůstane podle finančního ředitele firmy Tomáše Kouřila klíčovým faktorem ovlivňujícím hospodaření O2 i ve zbytku roku . "Nyní se dá jen obtížně odhadnout, jaký dopad bude mít. Nechceme v tomto ohledu jakkoli mást investory, proto raději nekomentujeme celoroční výhled," uvedl při konferenčním hovoru pro investory a analytiky finanční ředitel firmy Tomáš Kouřil.

Majoritním vlastníkem O2 je skupina PPF, které patří přes 81 procent akcií. Většina ostatních cenných papírů se obchoduje na pražské burze. Za celý loňský rok dosáhl zisk O2 5,3 miliardy korun a firma vyplatila dividendu 17 korun na akcii. Kromě toho na každý cenný papír připadly další čtyři koruny z takzvaného emisního ážia, tedy rozdílu mezi tržní cenou akcie a její hodnotou při emisi. 

Vývoj akcií O2 od začátku roku:

Zdroj: Thomson Reuters

Kalendář výsledkové sezony na Burze cenných papírů Praha - 3. čtvrtletí 2017
  Datum zveřejnění výsledků
Čas zveřejnění výsledků
Unipetrol 19. října 7:30
O2 Czech Republic
24. října 7:00
Central European Media Enterprises
24. října
před trhem
Komerční banka 3. listopadu 8:00
Erste Group Bank
3. listopadu 7:30
Kofola ČeskoSlovensko
6. listopadu 17:00
ČEZ 7. listopadu 8:00
Fortuna Entertainment Group
9.listopadu bude upřesněno
Moneta Money Bank
9. listopadu bude upřesněno
Pegas Nonwovens
16. listopadu bude upřesněno
Vienna Insurance Group
29. listopadu bude upřesněno
Philip Morris ČR
výsledky zveřejňuje pouze pololetně
 
Stock Spirits
výsledky zveřejňuje pouze pololetně