Sehnat práci přímo přes svůj profil budou mít nově možnost 4,8 milionu českých uživatelů Facebooku. Službu Facebook Jobs spustila firma ve středu. Kvůli technickým podmínkám ji ale někteří uživatelé budou moci využít až za několik dní.

Největší sociální síť chce s novou službou konkurovat náborovým agenturám nebo stránkám, které inzerují pracovní nabídky.

"Umím si představit, že Facebook bude novým hráčem mezi pracovními portály jako Práce.cz, Jobs.cz a platformami typu Indeed nebo LindkedIn," říká Jitka Součková, marketingová manažerka společnosti Grafton Recruitment. Že by ale mohla podobná funkce zastoupit personální agentury odmítá. "Personálním agentury dodají firmám přímo zaměstnance, to Facebook neodkáže," vysvětluje Součková.

Že mají uživatelé sítě zájem dozvídat se o pracovních nabídkách ukazují facebookové skupiny, které vytvářejí a spravují sami uživatelé, a kde sdílejí inzeráty nejrůznějšího druhu. Pracovní posily na Facebooku podle údajů společnosti hledá až 65 milionů firem z celého světa.

Síť proto přidává panel s názvem "pracovní místa". Sekce stejného jména bude k dispozici i na facebookových stránkách firem.

Jejich správci pak mohou zveřejnit příspěvek s údaji jako je název pozice, typ pracovního poměru, náplň práce nebo platové podmínky.

Uchazečům o zaměstnání bude stačit jedno kliknutí, údaje o zaměstnání, vzdělání, zkušenostech a podobně z veřejných částí profilu vyplní do formuláře aplikace sama. Zájemce pak může informace ještě upravit. Potencionální pracovník a zaměstnavatel pak budou komunikovat přes Messenger.

Uživatelé budou moci sdílet a komentovat inzerát stejně, jako jiné příspěvky. Platný bude 30 dní, následně je možné ho prodloužit. Naopak při obsazení místa vhodným zaměstnancem mohou firmy nabídku stáhnout.

Facebook Jobs zpřístupnila společnost nejdříve v USA, Kanadě a Mexiku. Před necelým měsícem pak také v Austrálii, na Novém Zélandu a v některých Evropských státech. Služba funguje i v mobilních telefonech se systémem iOS a Android.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru