Americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu s cílem zablokovat spojení telekomunikační společnosti AT&T s mediální firmou Time Warner. AT&T se loni dohodla, že převezme Time Warner za více než 85 miliard dolarů (1,85 bilionu korun). Podle ministerstva by však transakce omezila hospodářskou soutěž a poškodila spotřebitele. "Přinesla by omezení inovací a vyšší účty pro americké rodiny. Je také pravděpodobné, že by AT&T svoji kontrolu nad Time Warner využívala jako zbraň proti konkurenci," uvádí úřad v žalobě.
AT&T argumenty ministerstva odmítá a hodlá se u soudu bránit. "Dnešní žaloba je výraznou a nevysvětlitelnou odchylkou od toho, jak dosud stát v oblasti uplatňování antimonopolního práva po desítky let postupoval. Vertikální fúze, jako je tato, jsou obvykle schvalovány bez problémů, protože přinášejí výhody zákazníkům, aniž by z trhu odstraňovaly konkurenci. Nevidíme důvod, proč by se mělo zrovna k tomuto spojení dvou firem přistupovat jinak," řekl vedoucí právního oddělení AT&T David McAtee.
Ředitel AT&T Randall Stephenson si podle televize CNN myslí, že kroky ministerstva spravedlnosti mohl ovlivnit americký prezident Donald Trump. Ten spojení podniků při své předvolební kampani několikrát tvrdě kritizoval a sliboval, že je zablokuje. Podle Stephensona má Trump pocit, že o něm CNN, jež patří do skupiny Time Warner, neinformuje spravedlivě. Šéf antimonopolního odboru ministerstva Makan Delrahim nicméně uvedl, že mu prezident neříká, co má dělat.
Média dříve informovala, že ministerstvo spravedlnosti požaduje pro schválení fúze prodej stanice CNN. Stephenson nicméně podle serveru BBC takový krok učinit nechce.
Ministerstvo uvedlo, že sloučení firem AT&T a Time Warner by "výrazně poškodilo americké spotřebitele" nárůstem účtů za televizní vysílání a omezením inovací, zejména v oblasti internetové televize. Dodalo, že firma AT&T by získala možnost účtovat konkurentům, například kabelovým operátorům, vyšší poplatky za produkci firmy Time Warner. Tyto vyšší náklady by podle něj ve finále zaplatili spotřebitelé.
Administrativa předchozího prezidenta Baracka Obamy v roce 2011 schválila podobnou vertikální fúzi, v rámci níž kabelová společnost Comcast převzala mediální firmu NBC Universal, připomněla agentura Reuters.
AT&T je druhým největším mobilním operátorem a největším provozovatelem pevných linek v USA. Vlastní i provozovatele satelitní televize DirecTV. Time Warner ovládá kabelové televize CNN a HBO, filmová studia Warner Bros a je i hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist