Čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta Investments chtějí koupit od americké mediální firmy Time Warner její podíl ve společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Podle Reuters by hodnota transakce měla činit 500 milionů eur (10,8 miliardy korun). Očekává se, že CEFC poskytne většinu finančních prostředků.

Na zprávu o možném převzetí reagovaly akcie CME dopoledne na pražské burze růstem až o 7,6 procenta a kurz se tak dostal i nad úroveň 100 korun za jeden cenný papír. Zároveň se tak odpoutal od předchozích nejnižších hodnot za posledních šest týdnů, kam se v předešlých dnech dostal po rozhodnutí chorvatského regulátora, který neschválil plánovaný prodej tamní dceřiné společnosti Nova TV.

Vývoj akcií CME na pražské burze od začátku roku
CETV YTD
Zdroj: Thomson Reuters

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera může být jedním z faktorů, která táhne cenu CME nyní nahoru také to, že případný nový většinový vlastník firmy by pravděpodobně musel minoritním akcionářům povinně nabídnout odkup akcií. "Někteří investoři na to mohou nyní spekulovat," odhaduje Frayer.

Time Warner drží v CME podíl 46,5 procenta na hlasovacích právech, po započtení warrantů (cenný papír, který dává jeho držiteli právo koupit/prodat předem dohodnutý počet akcií) splatných v květnu 2018 nicméně podle agentury Reuters ovládá 75 procent společnosti.

Ani jedna z dotčených stran však zatím informace agentury Reuters nepotvrdila. Zástupci Penty i společnosti Time Warner se vyjádřit odmítli. Mluvčí CEFC nebyla k zastižení a neodpověděla ani na dříve zaslaný dotaz Reuters.

Čínská společnost CEFC už v Česku působí. Dosud zde uskutečnila investice za 36 miliard korun a dokončuje transakce za dalších 17 miliard. V Česku jí patří podíly například v aerolinkách Travel Service nebo v cestovní kanceláři Canaria Travel, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Vedle zdravotnictví působí ve finančních službách, výrobě, maloobchodu či na realitním trhu. Jí vlastněné společnosti, mezi které patří například vydavatelství Vltava-Labe-Press nebo výrobce vojenských letadel Aero Vodochody, zaměstnávají více než 32 tisíc lidí. Hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2016 celkem 8,5 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.

Penta a CEFC už spolu v minulosti obchodovaly. Čínská skupina od Penty koupila administrativní budovu Florentinum v Praze nebo zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí 30, která s Florentinem sousedí.

Informace o možném prodeji mediální skupiny CME včetně televize Nova přichází v době, kdy se hlavní akcionář firmy Time Warner má spojit s druhým největším americkým mobilním operátorem AT&T. Americká vláda se ale snaží obchod za více než 85 miliard dolarů zablokovat, protože by podle ní mohlo dojít k omezení hospodářské soutěže a poškození spotřebitelů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru