Stovky firem nově vznikající vládě vzkázaly, jaké věci jim v ekonomice nejvíce vadí a jak by problémy chtěly řešit. Nejdůležitější je podle nich změna stavebního zákona, která by přinesla zrychlení výstavby, větší digitalizace státní správy nebo zásadní reforma školství.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj však vidí největší brzdu české ekonomiky na trhu práce. "Současná nezaměstnanost pod tři procenta je nezdravá. Minulá vláda nebrala tento problém příliš vážně a uzavřela Česko před vstupem pracovníků ze zahraničí," uvedl Rafaj. Nová vláda by se podle něj měla snažit odbourat xenofobii, která v Česku panuje vůči pracovníkům z Ukrajiny nebo Rumunska.

Zástupci svazu své programové prohlášení, na kterém spolupracovali se svými členskými firmami, poslali předsedům všech parlamentních stran. Doufají, že na jejich požadavcích začnou politici brzy pracovat. "Politická situace není jednoduchá, protože zvítězila strana bez koaličního potenciálu," řekl prezident svazu Jaroslav Hanák, který jako hlavní prioritu jmenoval zrychlení výstavby dopravní infrastruktury. Minulá vláda toho v tomto směru podle něj příliš neudělala.

Jednou z hlavních priorit svazu se nově stala také příprava na vstup Česka do eurozóny. Viceprezident svazu Radek Špicar si myslí, že tuzemská ekonomika společnou evropskou měnu potřebuje. Důvodem je podle něj zejména brexit a vítězství proevropských lídrů ve Francii a Německu. "Nechceme stát mimo hlavní rozhodovací procesy. Doufáme, že nová vláda minimálně stanoví termín přijetí eura, ke kterému budeme směřovat," dodal. Česko se zavázalo k přijetí eura při vstupu do Evropské unie v roce 2004.

Špicar rovněž varoval před protievropskou rétorikou některých politiků. "Naše prosperita je navázána na přístup na vnitřní trh EU. Náš odchod by konkurenti z ostatních zemí využili během pár dnů," řekl Špicar.

Hodně si Radek Špicar slibuje od novely zákona o investičních pobídkách, na které začala pracovat již Sobotkova vláda. Pokud by pobídky byly adresovány inovativním firmám, Česko by se podle něj mohlo brzy zbavit nálepky levné ekonomiky.

Česká republika je podle poslední zprávy Světové banky Doing Business 30. nejrozvinutější světovou ekonomikou. V řadě dílčích ukazatelů, jako je třeba infrastruktura, je pozice Česka horší. Vedle ní země zaostává v inovacích, digitalizaci nebo ve vzdělávání. Svaz proto vyzývá vládu, aby vytvořila podmínky pro posun ekonomického potenciálu země. Hanák si myslí, že do šesti let by se česká ekonomika mohla dostat do dvacítky nejvyspělejších států světa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist