Pětina drobných podnikatelů si myslí, že se jich třetí vlna elektronické evidence tržeb (EET) netýká a bude pokračovat dál bez EET. S podnikáním hodlá skončit 12 procent podnikatelů. Vyplývá to z průzkumu O2 mezi více než 2000 podnikateli. Třetí vlna EET startuje v březnu a dotkne se profesí, jako jsou pekaři, řezníci, doktoři, veterináři, fyzioterapeuti, automechanici či kominíci.

"Velmi nás překvapilo, jak nízká informovanost panuje mezi podnikateli spadajícími do třetí vlny EET. V první vlně všichni hospodští sice nechávali nákup pokladny na poslední chvíli, ale věděli, že se jich EET týká. Průzkum nám ukázal, že je třeba začít s osvětou," uvedl manažer projektu O2 eKasa Bohumír Šaffek.

Tři čtvrtiny drobných podnikatelů, které čeká povinnost EET, pokladnu nepoužívají. V této skupině dominují profese, jako jsou řemeslníci, kadeřnice či trenéři. Pokladnu bez připojení k internetu používá pět procent podnikatelů a patří mezi ně zejména automechanici, doktoři a fyzioterapeuti. Pokladnu s připojením na internet má 22 procent, a to zejména pekaři, řezníci, farmáři či stánkaři.

Finanční správa hodnotí kontrolory EET podle počtu odhalených přestupků. Vede si žebříček úspěšnosti

Zhruba 59 procent přijímá platby v hotovosti, platební kartou nebo stravenkami. Bankovní převod umožňují čtyři z pěti drobných podnikatelů a preferují jej zejména řemeslníci. Téměř polovina pracuje výhradně s hotovostními platbami. Jde hlavně o kadeřnice, trenéry, automechaniky, doktory či veterináře.

"Podnikatelé spadající do třetí vlny EET nemají mnoho zkušeností s přijímáním platebních karet. Od svých zákazníků však cítí poptávku, a proto se o dostupnost karetních terminálů zajímají," dodal Šaffek.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze začne 1. března 2018. Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí vybraní řemeslníci i další služby. Pravicová opozice systém kritizuje, ODS mluví o jeho zrušení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist