Nový fond soukromého kapitálu Espira plánuje investovat 800 milionů korun do českých a slovenských firem se ženami ve vedení. Stojí za ním dvě investiční bankéřky žijící v Praze s bohatými zkušenostmi ze světa financí – Andrea Ferancová Bartoňová a Emília Mamajová.

Podle Ferancové, jež do roku 2013 vlastnila čtvrtinu v investiční společnosti Wood & Company, dosahují firmy s ženami v nejvyšším managementu větší ziskovosti a jsou méně rizikové. Fond v následujících letech plánuje vstoupit do zhruba deseti takových společností z kategorie malých a středních podniků. Zpočátku ale nevylučuje ani nákup podílu ve společnostech řízených muži.

HN: Proč jste se rozhodly, že váš nový fond bude cílit na malé a střední firmy se ženami ve vedení?

Jde o segment, který není dosud příliš obsazený. Většina fondů soukromého kapitálu investuje vesměs do velkých společností. Hodně investorů míří také do IT firem a různých start-upů, ale o tradičnější odvětví, jako jsou služby nebo výroba spotřebního zboží, se jich tolik neuchází. Přitom právě v tradičnějších sektorech dává zaměření na diverzitu velký smysl, protože 70 procent nákupů spotřebního zboží v Česku obstarávají ženy. Když máte v managementu zastoupeného svého největšího zákazníka, dosahujete lepších výnosů, jste více konkurenceschopní a máte potenciál být i ziskovější.

Bankéřky založily fond investující do firem s ženami ve vedení

Dvě investiční bankéřky založily fond Espira, který bude nakupovat podíly v českých a slovenských firmách se ženami ve vedení.

jarvis_5a282fc3498e34d8c92cf6ce.jpeg

Čtěte zde

HN: Jaký podíl žen musí mít firma v managementu, aby splňovala vaše kritérium?

Náš primární cíl je, aby ve vedení byla diverzita. I když nás osloví firma, která zatím ženy ve vedení nemá, my svým vstupem diverzitu přineseme. Řada studií potvrzuje, že takové firmy dosahují výrazně vyšší ziskovosti a nižší rizikovosti. Ziskovost může být vyšší až o 50 procent ve srovnání se společnostmi, kde jsou ve vedení jen muži. Jejich rizikovost je naopak až téměř o 40 procent nižší.

Jinak u našeho fondu ten dopad není jen inspirovat další ženy v podnikaní a realizaci svých snů, ale i v tom, že diverzifikované firmy mají podle studie McKinsey více otevřenou firemní kulturu, jsou "inclusive" , je tam vyšší spokojenost zaměstnanců a klientů, jsou více inovativní a kreativní.

HN: Jak ovšem vaši strategii vnímají investoři, mezi kterými výrazně převažují muži?

Našly jsme investory, kterým se ta strategie líbí a rozhodli se ji podpořit. Jedním z významných investorů je Evropský investiční fond, který podrobně prověřil nejen nás, ale také celý fond a jeho strategie. A to je pro investory záruka kvality.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.