Nový fond soukromého kapitálu Espira plánuje investovat 800 milionů korun do českých a slovenských firem se ženami ve vedení. Stojí za ním dvě investiční bankéřky žijící v Praze s bohatými zkušenostmi ze světa financí – Andrea Ferancová Bartoňová a Emília Mamajová.

Podle Ferancové, jež do roku 2013 vlastnila čtvrtinu v investiční společnosti Wood & Company, dosahují firmy s ženami v nejvyšším managementu větší ziskovosti a jsou méně rizikové. Fond v následujících letech plánuje vstoupit do zhruba deseti takových společností z kategorie malých a středních podniků. Zpočátku ale nevylučuje ani nákup podílu ve společnostech řízených muži.

HN: Proč jste se rozhodly, že váš nový fond bude cílit na malé a střední firmy se ženami ve vedení?

Jde o segment, který není dosud příliš obsazený. Většina fondů soukromého kapitálu investuje vesměs do velkých společností. Hodně investorů míří také do IT firem a různých start-upů, ale o tradičnější odvětví, jako jsou služby nebo výroba spotřebního zboží, se jich tolik neuchází. Přitom právě v tradičnějších sektorech dává zaměření na diverzitu velký smysl, protože 70 procent nákupů spotřebního zboží v Česku obstarávají ženy. Když máte v managementu zastoupeného svého největšího zákazníka, dosahujete lepších výnosů, jste více konkurenceschopní a máte potenciál být i ziskovější.

Bankéřky založily fond investující do firem s ženami ve vedení

Dvě investiční bankéřky založily fond Espira, který bude nakupovat podíly v českých a slovenských firmách se ženami ve vedení.

jarvis_5a282fc3498e34d8c92cf6ce.jpeg

Čtěte zde

HN: Jaký podíl žen musí mít firma v managementu, aby splňovala vaše kritérium?

Náš primární cíl je, aby ve vedení byla diverzita. I když nás osloví firma, která zatím ženy ve vedení nemá, my svým vstupem diverzitu přineseme. Řada studií potvrzuje, že takové firmy dosahují výrazně vyšší ziskovosti a nižší rizikovosti. Ziskovost může být vyšší až o 50 procent ve srovnání se společnostmi, kde jsou ve vedení jen muži. Jejich rizikovost je naopak až téměř o 40 procent nižší.

Jinak u našeho fondu ten dopad není jen inspirovat další ženy v podnikaní a realizaci svých snů, ale i v tom, že diverzifikované firmy mají podle studie McKinsey více otevřenou firemní kulturu, jsou "inclusive" , je tam vyšší spokojenost zaměstnanců a klientů, jsou více inovativní a kreativní.

HN: Jak ovšem vaši strategii vnímají investoři, mezi kterými výrazně převažují muži?

Našly jsme investory, kterým se ta strategie líbí a rozhodli se ji podpořit. Jedním z významných investorů je Evropský investiční fond, který podrobně prověřil nejen nás, ale také celý fond a jeho strategie. A to je pro investory záruka kvality.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se