Po několik měsíců vyjednávala francouzská zbrojařská společnost Thales s nizozemským podnikem Gemalto o možném převzetí. Na největší letošní transakci v technologickém sektoru v Evropě se dohodly až nyní. Ve střehu zůstávají francouzští odboráři, kteří zatím nebyli ujištěni, že se po sloučení firem nebude propouštět.
Francouzi získají jednoho z největších výrobců SIM karet, čipů do platebních karet a významného hráče v oblasti kyberbezpečnosti za 4,8 miliardy eur (124 miliard korun). Pro francouzský podnik, ve kterém zhruba 26procentní podíl vlastní stát, je to největší koupě v historii, poznamenává deník Le Figaro.
Původně se o Gemalto ucházel pouze jeden zájemce, konkurenční francouzský Atos, v jehož čele stojí bývalý ministr financí Francie Thierry Breton. Ten za podnik nabídl 4,3 miliardy eur, tedy asi 110 miliard korun. Vedení Gemalta uvedlo, že tato částka podnik výrazně "podhodnocuje".
"Jsem přesvědčen, že spojení s Thalesem je nejlepší a nejslibnější volbou pro Gemalto a jeho zaměstnance, klienty i akcionáře," uvedl Philippe Vallée, výkonný ředitel Gemalta, který si svoji funkci udrží i po sloučení.
Francouzi očekávají, že propojení jejich byznysu na digitální bezpečnost právě s Gemaltem jim přinese úspory v řádech desítek milionů eur.
Současně tak vznikne na poli kyberbezpečnosti nový a silný hráč, jehož roční tržby by měly dosáhnout až na 3,5 miliardy eur. V plánu má orientovat se hlavně na bezpečnostní software a upozadit výrobu SIM karet.
"Svatbu" uvítala francouzská vláda, která podporuje konsolidaci v oblasti digitální bezpečnosti.
"Dohoda jde dobrým směrem," uvedl mluvčí francouzské vlády Christophe Castaner.
Tamním odborářům se ale nelíbí, že Thales nijak neplánuje odstoupit od dříve oznámeného plánu Gemalta. To letos v listopadu oznámilo, že ve Francii zruší 288 pracovních míst, což odpovídá 10 procentům jeho francouzských zaměstnanců, píše Le Figaro.
Gemalto se v poslední době potýká s vážnými problémy. Za poslední rok musela společnost několikrát upravovat očekávání zisku.
Například v červenci vedení Gemalta avizovalo, že provozní zisk za druhý půlrok dosáhne na 200 až 230 milionů eur, což je o třetinu méně, než podnik původně odhadoval.
Na nizozemskou společnost dopadá zejména nižší poptávka po čipech pro platební karty a po SIM kartách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist