Zaměstnanci německého výrobce luxusních vozů Porsche možná nebudou muset odpovídat na e-maily mimo pracovní dobu. Veškerá korespondence přijatá večer nebo o víkendu by se totiž podle návrhu šéfa zaměstnanecké rady odesílala zpět autorům. Ve středu o tom informoval deník Financial Times s odvoláním na agenturu DPA. 

"Číst a odpovídat večer na pracovní e-maily je neplacená práce, a zvyšuje tak stres, což je nepřijatelné," uvedl šéf zaměstnanecké rady a jeden z předsedů dozorčí rady Porsche Uwe Hück, který přišel s návrhem zakázat pracovní e-maily v době od šesti večer do sedmi ráno.

Ne všichni ale sdílejí takové nadšení pro zrušení e-mailové komunikace v nepracovní době. Podle obchodních skupin spolupracujících s automobilkou se jedná o populismus, jelikož s podobným opatřením již počítá německé právo, podle kterého by žádný pracovník neměl být zastižen mimo pracovní dobu.

K podobnému kroku se již v minulosti odhodlal automobilový koncern Volkswagen, který od roku 2011 blokuje svým zaměstnancům příjem e-mailů v době od 18:15 do sedmi ráno a o víkendech. Druhý největší výrobce aut na světě své rozhodnutí zdůvodnil tím, že "volný čas by měl být respektován a rušen pouze kvůli naléhavým případům".

Zaměstnanci Volkswagenu však všechny e-maily naleznou ve své poště následující ráno, v případě Porsche by měla být veškerá korespondence přijatá mimo vyhrazenou dobu ihned vrácena autorům, což by mělo podle Hücka donutit odesílatele psát pouze v pracovní době. 

Automobilka Daimler již maže e-maily zaměstnanců v době, kdy jsou na dovolené. Je však na každém zaměstnanci, zdali speciálnímu programu tuto funkci umožní, nebo nikoliv. Program před smazáním navíc upozorní odesílatele a zašle mu kontakt na jiného zaměstnance. 

Hück však navrhuje i určité výjimky, některým lidem by elektronická pošta chodila nepřetržitě. Například vysoce postaveným zaměstnancům nebo pracovníkům, kteří komunikují s trhy v jiných časových pásmech.

Mluvčí Porsche prohlásil, že se v rámci automobilky o návrhu bude diskutovat.

Návrhy na omezení pracovní korespondence se v poslední době stávají stále častějším tématem. Právo na "odpojení" mají již například Francouzi. Moderní technologie umožňující svým majitelům být stále on-line podle odborníků narušují rovnováhu mezi osobním a pracovním životem. V souvislosti s nepřetržitým připojením zase lékaři varují před vážnou příčinou syndromu vyhoření a nespavosti. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist