Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,5 procenta. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman.

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady. Dva členové hlasovali pro zvýšení základní úrokové sazby na 0,75 procenta. 

Guvernér Jiří Rusnok po čtvrtečním jednání řekl, že aktuální prognóze ČNB ohledně dalšího ekonomického vývoje odpovídá po listopadovém zvýšení sazeb růst domácích tržních úrokových sazeb k jejich předpokládané tříprocentní dlouhodobé úrovni, k níž by se měly přiblížit koncem roku 2019.

"Rizika ohledně dalšího odhadovaného vývoje ekonomiky vyhodnotila bankovní rada jako vyrovnaná a nevýrazná," uvedl guvernér.

V srpnu banka zvýšila svoji klíčovou repo sazbu poprvé po téměř pětiletém období, kdy se neměnila a v důsledku krize byla na hodnotách blízko nule. V listopadu ji banka zvedla znovu. Guvernér Jiří Rusnok už řekl, že šance na další zvýšení čí ponechání sazby beze změny jsou vyrovnané. Nicméně také řekl, že osobně nevidí velký rozdíl mezi zvýšením sazeb v prosinci a v únoru.

"ČNB bude úrokové sazby postupně dále zvyšovat v příštím roce. K dalšímu zvýšení přistoupí velmi pravděpodobně již na začátku února a celkově by měla své základní sazby v průběhu příštího roku zvýšit třikrát až čtyřikrát," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Čtvrteční odložení zvýšení sazeb nebylo podle Seidlera způsobeno obavami ČNB o další vývoj ekonomiky, ale spíše praktickými důvody. "Zvyšování sazeb ke konci prosince například naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu a centrální banky se mu tak spíše vyhýbají. Na začátku února bude mít bankovní rada také novou prognózu, se kterou se váže lepší komunikace s veřejností," uvedl.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Česká ekonomika je jednou z nejrychleji rostoucích v EU. Konjunkturu provází rekordní zaměstnanost, vyšší platy a útraty spotřebitelů. To vše podněcuje růst cen zboží i služeb a nutí ČNB inflaci brzdit vyššími sazbami.