Antonín Klimša skončí ve funkci výkonného ředitele těžební společnosti OKD. Od 1. dubna bude ředitelem zdravotní pojišťovny Revírní bratrská pokladna (RBP). Ve středu to oznámil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Na personální změnu upozornila Česká televize. Kdo Klimšu ve funkci nahradí, rozhodne podle Čelechovského představenstvo OKD pravděpodobně v březnu.

"Správní rada zdravotní pojišťovny RBP mě v návaznosti na končící mandát stávajícího ředitele před koncem roku 2017 zvolila novým ředitelem, takže od 1. dubna stanu v čele této zdravotní pojišťovny," uvedl Klimša. Výkonným ředitelem OKD je Klimša od 1. února 2016.

Předseda představenstva OKD Jan Solich uvedl, že o odchodu Klimši z OKD se pečlivě diskutovalo a že věří, že tato personální změna neovlivní reorganizaci OKD. "Antonín Klimša je schopným manažerem, pod jehož vedením došlo k hospodářské stabilizaci firmy, zpracování reorganizačního plánu a realizaci provozní restrukturalizace. Práce Antonína Klimši v OKD si velmi vážíme. Současně jsme přesvědčeni, že se představenstvu firmy podaří najít nového manažera, který Antonína Klimšu v dalším řízení firmy nahradí," uvedl Solich. Dodal, že rozhodnutí o volbě nového ředitele by mělo padnout pravděpodobně v březnu.

"Společnost OKD, které si velmi vážím, opouštím s pocitem, že se mně a mým kolegům za dva roky podařilo se ctí zvládnout náročné krizové období uhelné recese a úpadku společnosti a zodpovědně připravit její reorganizaci," uvedl Klimša. Firma je podle něj nepochybně v daleko lepší kondici, než v jaké ji jako výkonný ředitel před dvěma roky převzal. "OKD opouštím v době, kdy již na odvolací proces schválené reorganizace nemáme jako management vliv a kdy je finančně a hospodářsky stabilizovaná," uvedl Klimša.

OKD je v úpadku od předloňského května. Do potíží se dostalo kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel. Věřitelé a soud už firmě schválili reorganizační plán, odvolali se proti němu ale největší neuznaný věřitel Citibank a mateřská společnost NWR Holdings B. V. Vrchní soud v Olomouci o odvolání ještě nerozhodl. V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci z dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 9500 lidí.