Loňská sklizeň ovoce v sadech českých ovocnářů klesla meziročně o 21 procent na 119 310 tun a byla druhou nejnižší sklizní od roku 1990 na území Česka. Vyplývá to z dat Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Důvodem propadu úrody byly jarní mrazy. Ztráty na tržbách ovocnáři odhadli na půl miliardy korun. Od státu by na kompenzacích mohli dostat až 208 milionů korun. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
V porovnání s průměrem sklizní posledních tří let byl propad loňské úrody na úrovni 27 procent. Nižší sklizeň ovoce než loni byla v novodobé historii českého ovocnářství jen v roce 2011, kdy se sklidilo 101 249 tun ovoce. Důvodem tehdejšího propadu byly také mrazy. Mrazy významně poškodily české ovocnáře i předloni, kdy ztráty na tržbách byly kolem 400 milionů korun.
Vláda na kompenzace za ztrátu tržeb ovocnářům a také lesním školkařům slíbila přes 200 milionů korun. Z nich 57 milionů korun představují peníze nevyčerpané loni, kdy na kompenzace ze ztrát mrazem stát uvolnil celkem 133 milionů korun.
Na Ovocnářských dnech přítomný ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) oznámil, že příjem žádostí o kompenzace ze ztrát na tržbách z letního ovoce a v takzvaném režimu de minimis, což je umožnění státní podpory díky relativně nízkým hodnotám, začal v pondělí, a to prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu. U jablek a hrušek se žádosti začnou přijímat v polovině dubna.
"Ministerstvo zemědělství se v rámci svých možností snaží škody zmírňovat," řekl Milek ovocnářům.
Kompenzace podle Ludvíka ovocnářům nenahradí všechny ztráty, ale umožní jim přežít. "Mrazy, proti kterým se nelze pojistit, přišly loni pošesté z posledních jedenácti sezon. Bez kompenzací by se někteří ovocnáři dostali do existenčních problémů," řekl Ludvík. Roční hodnota ovoce sklizeného českými sadaři se v průměrném roce pohybuje kolem 1,5 miliardy korun.
U hlavního ovocného druhu jablek ovocnáři loni vykázali meziroční pokles sklizně o 19 procent na 101 844 tun. Proti tříletému průměru šlo o propad o 26 procent. Regionálně mrazy nejvíce zničily úrodu na Moravě, takže například u meruněk a broskví nastaly poklesy proti tříletým průměrům téměř o 50 procent. Broskví se loni urodilo jen 428 tun a meruněk jen 811 tun.
Výrazné poklesy úrody ovocnáři loni zaznamenali i u hrušek, švestek, třešní a višní. Úroda hrušek meziročně klesla o 39 procent na 4043 tun, u švestek a třešní byl pokles přibližně o 30 procent.
Mrazy zasáhly Česko loni 21. dubna a 10. května. Nejčastěji šlo o teploty kolem minus tří stupňů Celsia, ale na mnoha místech byly zaznamenány teploty i kolem minus šesti. Navíc mrazy působily většinou po celou noc. V bilanci škod se podle ovocnářů odrazilo i následné špatné počasí v době květu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist