Přímé zahraniční investice (FDI) v celém světě se loni překvapivě snížily, a to o 16 procent na 1,52 bilionu dolarů (31,5 bilionu Kč). Pokles byl citelný zejména v Británii a ve Spojených státech. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
FDI sestávají zejména z přeshraničních fúzí a akvizic a z investic do zahraničních start-upů. Jsou indikátorem globalizace a potenciálního růstu podnikových dodavatelských řetězců a budoucích obchodních vazeb. Mohou se ale i snižovat, když firmy stahují investice ze zahraničních projektů a repatriují zisky.
"Šestnáct procent je velký propad a je ve výrazném kontrastu k ostatním makroekonomickým proměnným, jako je globální růst hrubého domácího produktu a obchodu, a právě ty se v roce 2017 podstatně zlepšily," uvedl ředitel sekce UNCTAD pro investice James Zhan.
Příliv přímých zahraničních investic do USA se loni snížil o třetinu na 310 miliard USD, zatímco Británie zaznamenala pokles o 90 procent na 19,4 miliardy. Tento propad ale zkresluje několik mimořádně velkých investic v roce 2016.
Celkový příliv FDI do Číny se loni zvýšil o osm procent na rekordních 144 miliard USD, přestože nadnárodní společnosti se tam investic také zbavovaly.
Výhled na letošní rok ale není nejlepší. Objem přímých zahraničních investic ve světě by v návaznosti na hospodářský rozvoj mohl vykázat růst na úroveň roku 2016, existují ale geopolitická rizika a nejistoty, jako je třeba dopad daňové reformy v USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist