Přímé zahraniční investice (FDI) v celém světě se loni překvapivě snížily, a to o 16 procent na 1,52 bilionu dolarů (31,5 bilionu Kč). Pokles byl citelný zejména v Británii a ve Spojených státech. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

FDI sestávají zejména z přeshraničních fúzí a akvizic a z investic do zahraničních start-upů. Jsou indikátorem globalizace a potenciálního růstu podnikových dodavatelských řetězců a budoucích obchodních vazeb. Mohou se ale i snižovat, když firmy stahují investice ze zahraničních projektů a repatriují zisky.

"Šestnáct procent je velký propad a je ve výrazném kontrastu k ostatním makroekonomickým proměnným, jako je globální růst hrubého domácího produktu a obchodu, a právě ty se v roce 2017 podstatně zlepšily," uvedl ředitel sekce UNCTAD pro investice James Zhan.

Příliv přímých zahraničních investic do USA se loni snížil o třetinu na 310 miliard USD, zatímco Británie zaznamenala pokles o 90 procent na 19,4 miliardy. Tento propad ale zkresluje několik mimořádně velkých investic v roce 2016.

Celkový příliv FDI do Číny se loni zvýšil o osm procent na rekordních 144 miliard USD, přestože nadnárodní společnosti se tam investic také zbavovaly.

Výhled na letošní rok ale není nejlepší. Objem přímých zahraničních investic ve světě by v návaznosti na hospodářský rozvoj mohl vykázat růst na úroveň roku 2016, existují ale geopolitická rizika a nejistoty, jako je třeba dopad daňové reformy v USA.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru