Americký technologický kolos Dell hledá cestu, jak nakopnout své tržby a odmazat část ze svého obřího dluhu, který dosahuje desítek miliard dolarů. Jednou z variant by měl být i návrat na burzu, z níž se výrobce počítačů či serverů stáhl před pěti lety. Píše o tom zpravodajská agentura Bloomberg, která se odvolává na dobře informované zdroje zevnitř společnosti. Podle Bloombergu by mělo vedení Dellu tuto možnost probrat už za měsíc na svém zasedání.
Dell se z newyorské burzy NASDAQ stáhl v roce 2013, kdy ho z ní za téměř 25 miliard dolarů vykoupil jeho šéf a zakladatel Michael Dell za pomoci investičního fondu Silver Lake. Jeden z největších výkupů z burzy za poslední dekádu přišel ve chvíli, kdy firma ztrácela svou tržní pozici v prodejích počítačů. Snahou managementu bylo rozvázat si ruce a neohlížet se na akcionáře, aby se společnost mohla ozdravit a posílit.
To se ostatně povedlo. Dell tehdy snížil své provozní náklady, propustil přes sedm procent ze svých tehdejších zaměstnanců a začal posilovat pozici na poli prodeje softwaru a hardwaru klíčovým firemním zákazníkům.
Před třemi lety firma navíc ohlásila smělý krok. Ostatní velcí konkurenti, jako IBM či Hewlet-Packard prošli zeštihlovací kúrou, aby zvládli technologickou proměnu oboru, který se čím dál více přiklání k využívání internetových serverů-cloudů. Dell postupoval zcela opačně, když předloni dokončil největší technologický nákup v historii: za 67 miliard dolarů ovládl konkurenčního výrobce serverů EMC.
Firma si na převzetí konkurenta většinu peněz půjčila a proto její nynější dluhy podle odhadů analytiků dosahují asi 46 miliard dolarů. Právě obří nákup by měl být důvodem, proč nyní Dell zvažuje návrat na burzu, kde by od investorů nejspíš posbíral miliardy vhodné k umazání alespoň části dlužné částky.
Součástí návratu na akciové trhy by navíc mohlo být i dokoupení zbylého podílu ve společnosti VMWare, v níž už Dell přes EMC drží většinu. VMWare, který vyvíjí takzvané virtualizační nástroje pro servery, už na burze je a za posledních 12 měsíců jeho akcie posílily o 62 procent. Kdyby tedy Dell firmu zcela ovládl, mohl by být pro investory ještě větším lákadlem.
Vstup na burzu ale není jedinou variantou, jak se dostat k čerstvým penězům. Podle Bloombergu firma rovněž zvažuje prodej své silně ziskové divize Pivotal Software. "Už loni se zástupci Dellu sešli s bankéři, podle nichž by jim prodej Pivotalu mohl vynést pět až sedm miliard dolarů," píše zpravodajská agentura, která se odvolává na jeden ze svých zdrojů.
Dell se ke zmiňovaným informacím dosud nevyjádřil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist