Operátor O2 Czech Republic, ovládaný finanční skupinou PPF Petra Kellnera, zvýšil v loňském roce tržby i zisk. Podle firmy se vyplatila sázka na mobilní data, internetovou televizi a nové služby, například pojištění. Zisku také pomohl prodej podílu v estonském start-upu Taxify.

Čistý zisk O2 vzrostl loni o 6,2 procenta na 5,59 miliardy korun. Celkové provozní výnosy stouply o 0,5 procenta na 37,7 miliardy korun. Operátor výsledky oznámil v tiskové zprávě.

Jen za poslední čtvrtletí loňského roku firma vykázala meziroční nárůst zisku o více než 18 procent na 1,47 miliardy korun. V závěru roku hospodaření vylepšil prodej podílu v internetové taxislužbě Taxify. Do té operátor zainvestoval 8 milionů korun před necelými dvěma lety, prostřednictvím svého projektu na podporu start-upů O2 BOLT. V prosinci firma oznámila, že svůj podíl prodala za více než 70 milionů korun.

Společnost v tuzemsku provozuje druhou největší síť pro mobilní telefony a také poskytuje volání a internet prostřednictvím více než 700 tisíc pevných linek v českých domácnostech a firmách. Má rovněž byznys s mobilními telefony na Slovensku.

Růst výnosů a zisku je odrazem strategie, která vsadila na rostoucí zájem zákazníků o data a internetové připojení v mobilech. Firma také začala prosazovat cenové balíčky, které zahrnují rodinné volání, včetně pevné linky, nebo skupiny přátel. Strategií je udržet zákazníky u pevných linek a zpomalit tak pokles příjmů od domácností. Firma proto už několik let buduje internetovou televizi O2 TV, kde dokonce provozuje vlastní kanály zaměřené na fotbal a na tenis.

Podle Miroslava Frayera, analytika v Komerční bance, O2 svým hospodařením ve čtvrtém čtvrtletí "zazářilo," a výsledky předčily očekávání trhu. "Společnosti se podařilo díky nabídce nových služeb vyvážit pokles cen v tradičních oblastech a dopad regulace roamingu," napsal Frayer v komentáři.

Podle generálního ředitele O2 Jindřicha Fremutha je loňský růst zisku hlavně odrazem zájmu o chytré telefony s podporou rychlého internetu na technologie označované jako LTE a zájmu o nové tarify s daty. Zákazníci operátora v loňském roce spotřebovali ve svých mobilech dvojnásobné množství dat než v roce 2016.

Roaming zdarma snížil výnosy, kompenzoval to vyšší zájem o data a nová zařízení

Výnosy mobilního segmentu na tuzemském trhu vzrostly o 3,4 procenta na 20 miliard korun, a to i přes negativní dopad evropské regulace roamingu, která se negativně projevila od třetího čtvrtletí. Podle O2 přispěla tato regulace i k pokračujícímu poklesu hlasových výnosů a výnosů z SMS a MMS. "Pokles však byl více než kompenzován nárůstem výnosů z mobilních dat a z prodeje zařízení," uvedla firma v tiskové zprávě. Jednou z nejrychleji rostoucích oblastí v roce 2017 byly výnosy z finančních služeb – z pojištění zařízení, z cestovního pojištění nebo z řešení pro elektronickou evidenci tržeb. Tyto výnosy dosáhly 185 milionů korun.

Na Slovensku rostly celkové provozní výnosy o pět procent na 7,1 miliardy korun. Meziroční srovnání bylo negativně ovlivněno posilováním koruny vůči euru. Výnosy v eurech vzrostly o 7,8 procenta.

Cena akcií zareagovala mírným růstem. Akcie posílily o 0,35 procenta na 289 korun a jsou blízko půlročního maxima.

Analytici z J&T Banky zase upozornili, že pro trh může být nepříznivou informací, že firma zatím nezveřejnila návrh na dividendu. O2 plánuje dividendu zveřejnit později, vzhledem ke změnám ve vedení, ke kterým došlo na konci roku a auditu. Z firmy odešel ke konci roku generální ředitel Tomáš Budník i předseda dozorčí rady Martin Štefunko.

J&T očekává že dividenda z loňského zisku bude nezměněná na úrovni 21 korun za akcii.